Активність кредитних спілок суттєво впала / фото УНІАН Володимир Гонтар

За даними Національного банку України, в Україні від кризи, викликаної епідемією коронавірусу, найбільше постраждали кредитні спілки: їх активність істотно знизилася навесні, а погіршення якості активів через неповернення кредитів позичальниками призвело до збитків.

Про це йдеться в повідомленні прес-служби НБУ.

Читайте такожНацбанк хоче створити об'єднану кредитну спілку

"Значна частина кредитних спілок не має достатнього обсягу чистих процентних доходів для покриття адміністративних витрат, а збитки від погіршення якості кредитів зросли під час карантину. Установи не мають можливості нарощувати капітал, тому 12 з них працюють з порушенням вимог до достатності капіталу", - йдеться в повідомленні.

Що має змінитися

Нацбанк зазначає, що кредитні спілки мають посилити свою операційну ефективність: переглянути рівень адміністративних витрат, при необхідності скорегувати вартість залучення та надання коштів.

Як повідомляє прес-служба, фінансові компанії (які займаються мікрокредитуванням і надають послуги лізингу та факторингу) також постраждали від коронакризи. Під час карантину попит на позики фінансових компаній відчутно скоротився, а умови кредитування посилилися.

"Карантин відчутно позначився на обсягах діяльності фінкомпаній - в I кварталі 2020 року вони продемонстрували збиток вперше після більш ніж двох років прибуткової діяльності. Разом з тим за підсумками півріччя їх фінансовий результат знову став позитивним", — сказано в повідомленні.

Як зазначає прес-служба, ломбарди також зменшили обсяги кредитування, зокрема, у другому кварталі 2020 року обсяг наданих нових кредитів знизився на 25%.

Ринок страхування

За даними прес-служби, ринок страхування найменше постраждав від кризових явищ. Основні показники діяльності не погіршувалися, а їх зміни пов'язані переважно з виходом ряду гравців з ринку за власним бажанням. Валові страхові премії компаній, які продовжили свою діяльність, в I півріччі зросли на 4,4% в порівнянні з аналогічним періодом минулого року.

Прибуток банків

Чистий прибуток банків України за перше півріччя знизився на 23% у порівнянні з аналогічним періодом 2019 року і склав 23,8 млрд грн.

Що таке кредитна спілка

Кредитна спілка - неприбуткова організація, заснована фізичними особами, професійними спілками, їх об'єднаннями на кооперативних засадах з метою задоволення потреб її членів у взаємному кредитуванні та наданні фінансових послуг за рахунок об'єднаних грошових внесків членів Кредитної спілки.

Хронологія подій

  • Верховна Рада України у 2019 році прийняла закон про "Спліт". Згідно із законом, нагляд і регуляція ринку близько 1900 небанківських фінустанов, серед яких страхові, лізингові та факторингові компанії, кредитні спілки, бюро кредитних історій, ломбарди та інші фінансові компанії, з 1 липня 2020 року переходять до НБУ, тоді як Нацкомісія з цінних паперів та фондового ринку займеться регулюванням недержавних пенсійних фондів і фондів фінансування будівництва, а також фондів операцій з нерухомістю.
  • Наприкінці червня Нацбанк України напередодні придбання функцій регулювання ринку небанківських фінансових послуг приєднався до Міжнародної мережі регуляторів кредитних спілок (ICURN).
  • 15 жовтня 2020 року Національний банк України заявив про те, що планує створити об'єднану кредитну спілку для ідеологічної консолідації ринку та підвищення якості кредитних портфелів його учасників.

Читайте останні новини України та світу на каналі УНІАН в Telegram