
Заступник міністра економіки Тарас Качка розповів, що Україна зможе вносити половину виплат від рент на видобуток корисних копалин в Інвестиційний фонд відбудови, який буде створено в рамках угоди про надра.
"Фонд - це не якась організація, куди наймуть людей, які чимось керуватимуть. Є українське Агентство з питань розвитку державно-приватного партнерства та американська корпорація DFC. Обидві - державні утворення, між ними створюються права та обов'язки, що визначають, як формуються внески, розподіляється прибуток", - повідомив він в інтервʼю "Суспільному".
Качка пояснив, що стосовно управління фондом фактично ухвалювати рішення щодо інвестицій будуть три українських та три американських менеджери. За його словами, Україна робитиме внески у вигляді майбутніх платежів з продажу ліцензій на видобуток корисних копалин.
"Умовно, відкриють нове родовище за нової ліцензії, із нього почне сплачуватись рента до бюджету, і її половину ми можемо передати у фонд. З найбільшими очікуваннями, це близько 1-2 млрд грн на рік", - зазначив заступник міністра економіки.
При цьому можлива майбутня військова допомога від США зараховуватиметься до фонду як інвестиція.
"З боку США, ми отримуємо так звані стартап-гроші, щоб запустити фонд. Можливо, будуть надходити якісь додаткові кошти, залежно від агресивності інвестиційної політики фонду. Водночас ми створили можливість, щоб майбутню військову допомогу з боку США могла зараховувати як внесок до фонду. Розмір внесків, що планують вносити сторони, створюватиме преференції у розподілі прибутку. Отримані гроші фонд може інвестувати як у видобуток корисних копалин, так і в інфраструктуру, відновлення, не раніше, ніж за 10 років після початку його функціонування", - додав Качка.
Угода про корисні копалини - що відомо
1 травня перша віцепрем'єрка - міністерка економіки Юлія Свириденко спільно із міністром фінансів США Скоттом Бессентом підписали Угоду про створення Інвестиційного фонду відбудови США-Україна. Згідно документом передбачається, що Київ і Вашингтон створять Інвестиційний фонд з відбудови України, який залучатиме глобальні інвестиції у нашу державу.
Фінансовий аналітик та фахівець з інвестиційних ринків Андрій Шевчишин розповів, що підписаний Україною та США варіант угоди про корисні копалини є кращим за попередні версії і загалом виглядає як дипломатична перемога Києва.