REUTERS

Європейський суд з прав людини, розглядаючи міждержавну скаргу "Україна проти Росії", має визначити дату, від якої Росія встановила контроль над окупованим Кримом та перебрала відповідальність за всі порушення прав людини на півострові.

Читайте такожПраворуч "Україна проти Росії" щодо Криму вже готова до розгляду - ЄСПЛ

Про це йдеться в інтерв’ю судді Ганни Юдківської "Європейській правді". Суддя наголосила, що у скарзі "йдеться про дуже серйозні звинувачення на адресу Росії".

Відео дня

"Це і ст. 2 конвенції про право на життя, і ст. 3 про заборону катування, і ст. 5 про незаконне позбавлення волі. Там були викрадення активістів, були порушення свободи слова, коли журналістів арештовували і відбирали у них обладнання і матеріали, і купа іншого", - пояснила вона.

Україна звинувачує Росію також у переслідуванні національних меншин, зокрема закритті Меджлісу.

Попри те, що Рада Європи вважає Крим українським, винною у порушенні прав людини на півострові визнається та держава, яка його контролює, тому ЄСПЛ має встановити, коли Росія перебрала на себе відповідальність за системні порушення прав людини в Криму. За словами судді, Україна стверджує, що РФ контролювала Крим ще в лютому 2014 року.

"Також у цій скарзі – епізоди, що, власне, призвели до самої анексії", - розповіла Юдківська. "Ключове питання - чи контролювала Росія Крим ще до моменту анексії, тобто до 27 березня 2014 року", - пояснила вона.

Як повідомляв УНІАН, за час окупації Росією Криму в російську армію покликані більше 12 тисяч жителів півострова. Цієї осені планується заклик ще близько 3 тисяч кримчан. В період окупації з 2014 року РФ вже організувала сім призовних кампаній для жителів Криму. Докази цього злочину українською стороною спрямовані в Міжнародний кримінальний суд (МКС).