Ілюстрація / REUTERS

Заступник генерального секретаря НАТО Роуз Геттемюллер заявляє, що усі союзники Альянсу висловлюють солідарність з Угорщиною щодо українського закону про освіту.

Про це йдеться на сайті НАТО за підсумками візиту Геттемюллер до Будапешта та її зустрічей з угорськими високопосадовцями і, зокрема, міністром зовнішньої економіки і закордонних справ Петером Сійярто та міністром оборони Тібором Бенко.

Заступник генсека НАТО висловила подяку Угорщині за її підтримку України у конфлікті з Росією, в тому числі за реверсні поставки газу, гуманітарну допомогу і медичне обслуговування поранених українських військових.

Читайте такожУгорщина не зможе заблокувати співпрацю України і НАТО - віце-прем'єр

Щодо засідань Комісії Україна-НАТО Геттемюллер підкреслила, що це є «центральним елементом нашої підтримки суверенітету і територіальної цілісності України». Також вона зазначила, що ця Комісія є потужним інструментом для збереження урядом України орієнтиру на впровадження реформ.

«Союзники діють на знак солідарності з Угорщиною, коли йдеться про український закон про освіту. У Брюссельській декларації та оцінці Річної (національної) програми України усі союзники наполегливо закликають Україну повністю втілити рекомендації Венеціанської комісії», - наголосила Геттемюллер.

Як повідомляв УНІАН, згідно з висновком Венеціанської комісії, оприлюдненим 8 грудня 2017 року, українській владі рекомендовано збалансувати положення мовної статті закону «Про освіту».

14 лютого 2018 року Кабінет міністрів схвалив законопроект (№ 8046), яким передбачається продовжити перехідний період імплементації мовної статті закону «Про освіту» до 2023 року. Нині цей проект закону перебуває на розгляді парламентських комітетів.

У березні міністр закордонних справ Угорщини Петер Сійярто вимагав від України внести зміни до закону про освіту та відкласти його реалізацію до 2023 року, інакше Будапешт блокуватиме важливі для України зустрічі на рівні Європейського Союзу та НАТО.

Потім глава МЗС Угорщини заявляв, що Будапешт пропонує Києву укласти угоду щодо захисту національних меншин. Зазначена угода має передбачати дозвіл на вільне користування рідною мовою нацменшин в релігії, культурі, освіті та державному управлінні.

13 жовтня міністр закордонних справ України Павло Клімкін наголосив, що шляху назад стосовно ухваленого у 2017 році Верховною Радою закону про освіту немає, але необхідно продовжувати консультації з представниками угорської громади на Закарпатті. Він підкреслив, що мета закону про освіту не полягає в асиміляції угорців, а у відкритті шансів для самореалізації угорської меншини в Україні.

Відносини України та Угорщини погіршилися після прийняття українським парламентом нового закону про освіту. Угорщина блокує проведення засідань Комісії Україна-НАТО, заявляючи про нібито порушення прав угорців, які мешкають в Україні, через положення закону, яким визначено, що мовою освітнього процесу в навчальних закладах є державна мова.