
Уперше в історії науки вченим вдалося виростити мініатюрну структуру серця з людських клітин усередині ембріона свині. Ба більше - це серце самостійно билося протягом 21 дня.
Як пише InterestingEngineering, цей прорив здійснила команда науковців під керівництвом Лая Лянсюе з Інституту біомедицини та здоров’я Гуанчжоу Китайської академії наук. Раніше ця ж група вирощувала людські нирки в ембріонах свиней - вони проіснували 28 днів.
Результати останнього дослідження були представлені 12 червня на засіданні Міжнародного товариства досліджень стовбурових клітин у Гонконгу, хоча наразі воно ще не пройшло рецензування.
Як вирощували серце
Цей тип досліджень має назву "химери людини і тварини" - це коли людські клітини поєднують із тваринними. Для створення таких химер вчені спершу блокують у тваринному ембріоні розвиток певного органа, наприклад серця. Потім до ембріона вводять людські стовбурові клітини, які починають формувати відсутній орган.
У цьому експерименті людські клітини попередньо модифікували, наділивши їх генами, що допомагають виживати й розвиватися в організмі свині. Потім ці клітини імплантували в ембріони свиней на дуже ранньому етапі - стадії морули. Далі ембріони пересадили сурогатним свиноматкам.
Результат вразив учених: на певній стадії розвитку утворилися крихітні серця, які почали битися. За допомогою спеціальних маркерів науковцям вдалося підтвердити, що ці структури містять саме людські клітини, хоча їхню точну частку не уточнено.
Для чого проводять такі дослідження
Хоча ці ембріони жили протягом 21 дня, дослідники зазначили, що людські клітини могли вплинути на загальну функцію серця свині, і це є сферою майбутніх досліджень, вважають учені.
У цьому дослідженні вони використали свиней через їхню анатомічну схожістю з людьми. Ці свійські тварини потенційно є ідеальними "інкубаторами" для вирощування органів. Подібні проєкти вже мали місце у сфері ксенотрансплантації, коли генно-редаговані свинячі органи - нирки, печінку - пересаджували людині. Основною проблемою залишаються відторгнення органів та обмежений термін їх функціонування.
Учені вважають, що через глобальний дефіцит донорських органів вирощування людських органів у тваринах може стати вирішенням проблеми.
Інші новини про пересадження органів
Як повідомляв раніше УНІАН, 53-річній американці Товані Луні пересадили свинячу нирку. Через два місяці після операції вона розповіла, Луні розповіла, що швидко одужує і під час довгих прогулянок по Нью-Йорку вже навіть випереджає у ходьбі інших членів сім’ї. Вона стала єдиною людиною у світі, яка змогла вижити зі свинячим органом всередині, сказав лікар Роберт Монтгомері, який керував трансплантацією.
Нещодавно у Тайвані вперше у світі успішно пересадили серце, яке не зупинялося ні на секунду. Традиційна трансплантація серця покладається на метод зберігання в холоді, що призупиняє приплив крові до органу, тому навіть кілька годин без кисню можуть пошкодити серцевий м'яз, через що є ризики відторгнення та можуть бути ускладнення після операції. А тим часом хірурги Національної університетської лікарні Тайваню розробили спеціальну систему догляду за органами, яка працює як портативний апарат життєзабезпечення, доставляючи насичену киснем кров до серця від донора до реципієнта, тобто не маючи пауз та холодного зберігання.