У Саудівській Аравії знайшли залишки найдавніших кам'яних будівель / фото sagepub.com

Вік кам'яних структур, які виявили в Саудівській Аравії, становить близько 7000 років.

Археологи вважають, що ці величезні будови можуть бути одними з найстаріших у світі, пише НВ.

Найдавнішими архітектурними пам'ятками, які збереглися до наших часів, прийнято вважати єгипетські піраміди і Стоунхендж.

Хоча вчені виявили ще кілька курганів і стародавніх пам'ятників в Європі і на Близькому Сході, вік яких становить до 7000 років.

У 2017-му археологи знайшли сліди старовинного монумента, який міг бути зведений в той період: на півдні Аравійської пустелі Великий Нефуд вчені знайшли величезні кам'яні структури, розташовані на полях з лави древніх вулканів.

За результатами нового дослідження хіміків з німецького Інституту Макса Планка, саме ці кам'яні структури в Саудівській Аравії можуть бути найстарішими пам'ятками архітектури в світі, відомими людині.

Читайте такожНа розкопках в Аккерманській фортеці знайшли пляшку часів Османської імперії (фото)

Спершу будови на схилах старих вулканів назвали «воротами», а тепер дослідники описують їх арабським словом "Мустатілс", яке означає прямокутник.

Завдяки аналізу хімічного складу деревного вугілля, виявленого в одній з таких будівель, вчені з’ясували, що монумент був зведений 7000 років тому, - приблизно в 5000 р. до н.е.

Будова складається з невеликих кам’яних стін, які зверху нагадують польові ворота. Довжина деяких з них - 15 метрів, а найбільші ділянки досягають 616 метрів. На одній з таких платформ вчені також виявили картину з геометричними візерунками. Правда, що саме на ній зображено - поки невідомо.

Автори відкриття припускають, що стародавні люди могли використовувати цей монумент голоценової епохи для проведення певних ритуалів.

Крім того, виявлені "мустатілс" могли мати і більш практичне застосування: оскільки древні люди в цьому регіоні, як правило, займалися скотарством, кам’яні будівлі могли бути способом захищати свою територію і пасовища від чужинців.

"10 тис. - 6 тис. років тому на Аравійському півострові був останній період „Зеленої Аравії“, коли збільшення кількості опадів сформувало цей у цілому посушливий регіон", - пишуть дослідники, вказуючи на сезонність клімату у той час.

Археологічні знахідки