
Цього літа південними регіонами України поширилася сарана. Великі скупчення бачили на Запоріжжі та Дніпропетровщині. Основною причиною розмноження сарани стала посушлива через зміни клімату весна. Про це кандидат біологічних наук, доцент кафедри зоології та екології Дніпровського національного університету ім. О. Гончара Віктор Бригадиренко розповів в коментарі Главкому.
"У сарани чіткий однорічний цикл розвитку. В нашій кліматичній зоні зиму вона переживає на стадії кубишки. Це така яйцекладка, в якій приблизно 80 яєць. Одна самка сарани відкладає приблизно п’ять таких кубишок у глинисті ґрунти. Тобто на наступний рік має відродитися у 400 разів більше нових екземплярів", – пояснив Бригадиренко.
Зазвичай, за його словами, така кількість сарани не виживає – їх знищують природні вороги. Це і хижаки, і гриби, і віруси.
"В нормальні роки, коли немає посухи, більшість цих яєць уражається або комахами, або грибами, або вірусами. Із 400 виживає десяток-два десятки і чисельність сарани стабільна", - розповів він.
Однак через зміну клімату природні вороги сарани втратили ефективність. Особливо на розмноження сарани впливає посуха.
"Коли в Україні через кліматичні зміни підвищується температура, то паразити, які повинні вражати яйця сарани, нормально не розвиваються. А сарана зростає в чисельності в десятки разів. Це нормальне явище у тропічних країнах – в Африці, на Близькому Сході, в Індії, у Південній Америці. Там раз на кілька років – три, п’ять чи дванадцять – спостерігають спалахи чисельності сарани. Це загальнобіологічна тенденція. Зараз у нас кліматичні зміни, тому паразити яйцекладок погано себе почувають і сарана дає спалах чисельності", - зазначив учений.
Він говорить, що в Україні кількість сарани може збільшитися лише після однієї посушливої осені. Тоді з усіх кладок сарани можуть вилупитися нові комахи. А вибух популяції сарани може призвести до жахливих наслідків. Він зазначив, що сарана є загрозою для злакових культур, які вона виїдає в першу чергу. Але також поїдає й інші культури.
"Всі прямокрилі комахи "спеціалізуються" на злакових рослинах. Це не лише пшениця, жито, ячмінь, а й очерет та різні види злаків, які ростуть по берегах води. Крім однодольних, сарана може споживати й дводольні рослини – овочі, ефіроолійні культури. Але це не первинна і не улюблена частина її раціону. Однодольні рослини – це основне, чим вона живиться", – пояснив Бригадиренко.
Зазвичай сарана робить кладки у вологих місцях, поблизу заростів очерету біля річок. І спочатку молоді комахи їдять ці рослини. А далі вона починає політ на довгі відстані та харчується рослинністю, яку зустрічає на шляху. Через зміну гормонального статусу особини вже не виділяють окремі види рослин для харчування і можуть поїдати навіть листя дерев.
Бригадиренко пригадав, що у 2006 році в Дніпропетровській області був випадок масового розмноження сарани. Він спостерігав суцільні хмари сарани поблизу річки Самари. Після того настільки великих спалахів на Дніпропетровщині не було.
Що відомо про розмноження сарани в Україні
Як відомо, на Дніпропетровщину насуваються хмари сарани, яких вже помічали в Запорізькій, Херсонській, Одеській та Вінницькій областях. Фахівці оцінюють щільність комах у 40-80 особин на квадратний метр, що означає високий поріг шкодочинності. Страждають, зокрема, посіви соняшника. Фермерів закликають оглядати поля та своєчасно обробити інсектицидами – препаратами захисту рослин проти комах.
Як війна впливає на птахів
Як писав УНІАН, через війну зникають цілі біотопи, тобто природні середовища, для певних видів птахів. Головну загрозу війна становить степовій та лісостеповій зонам, а, відповідно, і птахам. Орнітолог розповів, що зменшується числельність вівчариків, дроздів, сорокопудів, кропив’янок тощо.