Як дізнатися, чи є у вас "прослушка" телефону / ua.depositphotos.com

Це, звісно, можна списати на манію переслідування, але в кого з нас хоч одного разу не зароджувалася підозра, що телефон прослуховують? Особливо, коли ви буквально нещодавно поговорили з кимось про автошини, недешеві огірки або курей-несучок, і телефон, ніби за помахом чарівної палички, починає тобі "штовхати" рекламу: шини, огірки та кури. Невже вас слухає ШІ? І що думати, коли ні з того, ні з сього мобільник починає сильно нагріватися? Це проблема телефону чи ваші дані все-таки перехоплюють? Як дізнатися, чи прослуховують телефон і чи можна позбутися прослушки, ми запитали в експертів з кібербезпеки.

Як перевірити, прослуховують телефон чи ні - які є ознаки

Телефон шумить під час розмови, батарея сильно нагрівається і швидко сідає, мобільник сам перезавантажується тощо. - такі ознаки прослуховування можна зустріти в мережі. І тут же поради на кшталт: "Введіть таку-то комбінацію цифр, щоб зрозуміти прослуховують вас чи ні". І багато хто її набирає - добре, якщо комбінація показує, що телефон "чистий", а якщо ні?!

Як розповів УНІАН експерт з кібербезпеки Олексій Барановський, насправді немає якихось комбінацій цифр, як дізнатися, прослуховують телефон чи ні, або що на телефоні стоїть шкідливе програмне забезпечення для прослуховування й читання повідомлень. Та й сам факт "прослушки" телефону середньостатистичної людини - під великим питанням.

Відео дня

"Вартість ПЗ для злому телефонів, щоб віддалено перехоплювати повідомлення або дзвінки, неймовірно висока - йдеться про сотні тисяч і мільйони доларів. Такі програми не розраховані на прослуховування звичайних людей, - пояснює фахівець - Таку "прослушку" можуть намагатися встановити високопоставленим особам, приміром, президентам, лідерам терористів, і тоді за ними вестиметься ціле "полювання". Та й для того, щоб встановити на телефон таке ПЗ, потрібно або змусити людину щось завантажити та встановити на свій гаджет, або ж використати дуже дорогі zero-day вразливості в встановленому на телефоні користувача ПЗ".

Якщо ж говорити про перехоплення діалогів, комунікацій і дзвінків, то зараз найчастіше використовують два підходи:

  • спецслужби встановлюють спеціалізоване обладнання на телекомунікаційному майданчику провайдера і там уже перехоплюють дзвінки та SMS користувача;
  • використовують спеціалізоване обладнання, яке повинно бути в радіусі дії телефону - тобто, можна перехопити дзвінок, якщо хтось приїде на машині з необхідним набором обладнання і перебуватиме від користувача на відстані приблизно 600-700 метрів в умовах міської забудови.

За словами Олексія Барановського, такі ознаки прослуховування по типу швидко сідає батарея, гріється акумулятор - це все "туфта". У сучасних системах немає ознак того, що телефон прослуховується. "Тріск, шум або поганий зв'язок - це все можна було почути в трубку дротових телефонів, коли пристрої для прослуховування були аналоговими. Бо це відбувалося, коли пристрій для "прослушки" неякісно приєднували до телефонних ліній, і змінювалися їхні електромагнітні характеристики. Зараз сигнал цифровий, тому тріску з такої причини не може бути", - каже експерт.

Акумулятори зараз гріються і від підзарядки. Батарея потенційно може сідати швидше, якщо телефон намагаються знайти: наприклад, гаджет можуть шукати, якщо його вкрали. Тоді пошук телефону проводять оперативники за допомогою спеціального комплексу, на якому вмикається випромінювання, завдяки якому і шукають телефон.

Водночас є спосіб, як дізнатися, чи прослуховують телефон, і зрозуміти, що мобільний перебував у зоні дії перехоплювального пристрою за вторинною ознакою.

Наприклад, ви йдете, і у вас був інтернет 4G, але несподівано він "провалився" до 3G і до 4G не повертається. Якщо 4G повертається тільки в тому випадку, коли ви вимкнули телефон, а потім знову увімкнули, або ввімкнули і вимкнули "режим польоту", - це ознака того, що ви були в зоні дії перехоплювача,

- наводить приклад експерт.

Чи може стояти "прослушка" телефону, якщо після розмови з'являється реклама того, про що говорили

Як пояснила в коментарі УНІАН викладачка Fundamentals of Cybersecurity в Neoversity Марина Євдокименко, на певні сигнальні слова у наших розмовах можуть реагувати деякі додатки, що мають доступ до диктофона, - тобто, теоретично можливо, що вони можуть слухати і розпізнавати ключові слова для пошуку.

"До такої реклами варто ставитися критично - це не результат прослуховування, а точне передбачення вашої поведінки на основі аналізу попередніх дій у мережі, - каже експерт. - Та ж "Мета", "Гугл", "Тік-ток" мають мільярди користувачів, їхні системи машинного навчання вчаться на кожному кліку, вони аналізують дії користувача і згодом здатні спрогнозувати, що саме людині може знадобитися".

Приміром, пояснює спеціаліст, корпорація "Мета" могла зібрати відомості про користувача з інформації з месенджерів, "Фейсбуку", створити цифровий профіль, а потім ці дані знеособлюють, продають сотням компаній, і згодом їх можуть використовувати в рекламних цілях. Однак, за словами фахівця, для того, щоб справді прослуховувати людину, на її телефон потрібно встановити шпигунську програму або додатки з фішинговими елементами. Але це досить складно.

Що робити, якщо все-таки є підозра, що встановлена "прослушка" телефону

Якщо все-таки закралася підозра, що у вас стоїть прослуховування телефону, відключити його досить просто, стверджує експерт:

  • по-перше, потрібно іноді перезавантажувати телефон - якщо на телефоні є шкідливе ПЗ, наприклад, яке читає ваші повідомлення або надає до гаджета віддалений доступ, то, перезавантаживши телефон, ви обриваєте зв'язок цього ПЗ з командним центром, і не всі програми потім можуть знову запуститися;
  • також можна спробувати скинути телефон до заводських налаштувань - таким чином ви приберете всі програми і, якщо серед них були шкідливі, то вони перестануть працювати.

За словами Олексія Барановського, шкідливі програми можуть працювати, якщо в операційній системі телефону є вразливості, а після оновлення ОС і усунення вразливостей ПЗ для прослуховування "злетить".

Можна також перевірити, чи встановлено на телефоні переадресацію дзвінків - от для цього якраз і є кодові комбінації. Наприклад, у Vodafone для перевірки статусу переадресації потрібно ввести *#21# і натиснути кнопку виклику. "Таку переадресацію дзвінків можна встановити лише у випадку, якщо маєш доступ до чужого телефону, - каже експерт. - Наприклад, людина може поставити переадресацію на себе і отримувати дзвінки, адресовані іншій особі. Але тоді це вже не "прослушка".

Нагадаємо, раніше ми розповідали, який месенджер найбезпечніший - "Вайбер", "Телеграм" чи "Вотсап".

довідка
Олексій Барановський
Олексій Барановський
експерт з кібербезпеки

Навчався у «Київському політехнічному інститут імені Ігоря Сікорського», закінчив магістратуру, має науковий ступінь PhD.

Кандидат технічних наук, експерт з 15-річним досвідом в сфері кібербезпеки, викладач магістерської програми “Кібербезпека” в IT-університеті Neoversity (частина міжнародної EdTech-компанії GoIT, що має понад 10 років досвіду в професійній IT-освіті). Доцент кафедри інформаційної безпеки в «Київський політехнічний інститут імені Ігоря Сікорського», старший викладач Blekinge Institute of Technology (Швеція) та Senior Application Security Engineer в Intellias.

Поєднує академічний досвід з практикою міжнародного рівня. Автор програм: Privacy and Cryptography. Quantum Cryptography, Network Security and Communication Protocols, Cyber Risk and Resilience Management в IT-університеті Neoversity.

довідка
Марина Євдокименко
Марина Євдокименко
Президентка асоціації Women4Cyber Ukraine

Марина Євдокименко має 10 років досвіду в кібербезпеці та 14 років стажу академічної і наукової роботи, є членкинею IEEE (IEEE Cybersecurity Community, IEEE Communications Society) та ACM (ACM-Women ICT Chapter в Україні). 

Також обіймає посаду CBDO у в Scientific Cyber Security Association of Ukraine та викладає дисципліну “Fundamentals of Cybersecurity” в IT-університеті Neoversity (частина міжнародної EdTech-компанії GoIT, що має 10+ років досвіду в професійній IT-освіті).

Вона лауреатка премії Президента України для молодих вчених (2019); стипендіатка Кабінету Міністрів України для молодих вчених (2022-2024); стипендіатка Верховної Ради України (2022).

Вас також можуть зацікавити новини: