этот материал доступен на русском

Washington Post: Україна може показати Ватикану, як вирішити проблему целібату

16:35, 14 лютого 2020
Світ
2425 0
Модель українських греко-католиків може стати рішенням для питання Ватикану щодо одружених священиків / Фото УНІАН

Через півтора роки будування дедалі глибших стосунків, після зустрічей на каву й спільних уроків французької мови Олег Кіндій став на коліно перед своєю дівчиною у тихій каплиці, простягнувши їй обручку. Вона сказала «так». Але пропозиція шлюбу була лише першим питанням.

Тому що невдовзі після того освідчення Кіндій знову мав провести серйозну розмову з нареченою. Цього разу він сказав їй, що збирається стати священиком Української греко-католицької церкви. Якщо він піде цим шляхом й закінчить семінарію, то зможе бачитися з нею лише на вихідних. Це була перша жертва, яку їм потрібно було принести разом. Чи було це нормально?

«Я хтів бути чесним з нею», - сказав Washington Post українець, якому зараз 41 рік. Згода коханої дозволила йому почати життя, неможливе для більшої частини католицького світу. Він став одруженим священиком, який не дотримується целібату й ділить свій час між сім’єю й обов’язками в церкві.

Читайте такожПапа Римський вперше призначив жінку на високу посаду у Ватикані

Католицькі лідери тривалий час чинять опір ідеї одружених клериків у основній латинській церкві, вважаючи целібат основоположним елементом вірних священиків. А цього тижня Папа Франциск відмовився схвалювати висвячення одружених чоловіків у Амазонському регіоні. Але в деяких частинах Східної Європи й Близького Сходу існують відносно невеликі гілки католицизму, які лояльні до Папи і для яких одружені священики – це нормально. Їхні життя представляють альтернативну версію католицизму.

Згідно з нею, типовий священик схожий на українця Кіндія. Він інколи змушений змінювати свій графік, дивиться фільми й грає в шахи зі своїми дітьми, коли приходить додому досить рано. Його сім’я збирається з іншими сім’ями в кафе після церковної служби. Він запрошує когось зі своїх прихожан бути хрещеними батьками для його дітей. Інколи Кіндій бере 10-річного сина з собою, коли провідує хворих. Якщо вони просять про благословення, хлопчик допомагає батьку. За межами щоденної логістики між ролями священнослужителя й батька, одружені священики відчувають, що широкі страхи католиків безпідставні. Вони кажуть, що шанують традицію целібату, однак відчувають, що наявність сім’ї може допомогти їм більше інтегруватися в громаду й краще зрозуміти проблеми членів своєї пастви.

«Насправді священики й миряни на одному рівні», - каже Кіндій. Він живе у Львові й служить у великій пастві, вісім з дев’яти священиків якої одружені.

Читайте такожПапа Римський зняв режим секретності з розслідування випадків педофілії

«Одружені священики не над народом. Моя дружина дружить з членами пастви. Мої діти зростають разом з дітьми членів пастви», - пояснив український священик.

На перший погляд правила УГКЦ суперечать католицизму латинського обряду. Але вони демонструють, як католицькі лідери насправді толерували виключення з правила про безшлюбність. Церви східного обряду складають лише 2% від загальної кількості католиків. Ватикан також зробив виняток для вже одружених англіканських священнослужителів, які навернулися до католицизму. В 2014 році Папа Франциск тихо зробив сам виключення для чотирьох одружених католиків східного обряду, яких висвятили за межами їхньої традиційної території, зокрема в США. Але понтифік не хоче робити виключення, які б впустили в основну течію католицизму одружених священиків.

Американські єпископи латинського обряду запропонували висвячення одружених чоловіків у Амазонському регіоні як спосіб вирішення гострої нестачі священиків. Адже віддалені райони проводять інколи роки без служб. Традиціоналісти одразу ж виступили проти, стверджуючи, що це створить прецедент, який може спричинити революцію в церкві. Один з критиків такого рішення кардинал Роберт Сара сказав, що одружений священик «неспроможний бути повністю й абсолютно відданим Богу й церкві».

Читайте також"Бог любить всіх, навіть найгірших людей": Папа римський провів різдвяну месу (фоторепортаж)

Експерти, які досліджували проблему, також вказують на її цілком практичний вимір. Одружений священик буде обходитися церкві дорожче, зважаючи на потреби в житловій площі й медичних послугах. Через сім’ї їм буде важко переходити від однієї пастви в іншу в ході кар’єри. До того ж дозвіл одружуватися не обов’язково зробить життя священика привабливим для молодих людей. Архієпископ Святослав Шевчук, який очолює УГКЦ, сказав минулого року, що його конфесія теж зіштовхнулася зі скороченням тих, хто хотів би пов’язати своє життя з церквою.

В Україні чоловікам дозволено одружуватися до висвячення, але не після нього. Кіндій не перший католицький священик у своїй сім’ї. Його прадід теж ним був. За це влада СРСР заслала його в Сибір. Коли Україна стала незалежною в 1991 році, церкви вийшли з підпілля. А Кіндій, який виріс у світському середовищі, зацікавився ними.

«Моїм питанням було: чому ми страждаємо? Як з цього становища вийти? В 1990-х у нас не вистачало грошей на їжу. Були економічні труднощі. Ті відповіді, які я чув у церкві, дійсно зачепили мене», - пригадав українець.

Читайте такожРПЦ втрутилася у чорногорський церковний скандал (відео)

Кіндій ніколи не був змушений обирати між шлюбом й долею священика. Але на початку 2000-х років він навчався у Католицькому університеті Америки у Вашингтоні в оточенні майбутніх священиків, зв’язаних обов’язком дотримуватися целібату.

«Я поважаю католицьку вимогу безшлюбності. Вони жили разом, жартували разом. Мені подобалося проводити з ними час. Але я розумів, що після семінарії вони повернуться додому, де будуть абсолютно самотні. І ось це виклик», - сказав Кіндій.

Якщо ви знайшли помилку, видiлiть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter