REUTERS

Вченим не вдалося знайти слідів подібної події в льодовиках "зеленого острова", йдеться в статті, опублікованій в журналі Science Advances, передають РИА Новости.

Читайте такожЛьодовик, здатний при таненні підвищити рівень світового океану на 50 см, розколовся в Гренландії"Стає дедалі очевиднішим, що середньовічний кліматичний оптимум був характерний тільки для деяких куточків Землі, а не всієї планети в цілому. Все це виходить з євроцентричності цієї концепції – всі виміри проводилися в Європі і ніхто не враховував, що в інших місцях цього могло не бути. І якщо вікінги прибули до Гренландії тоді, коли там було холодно, ми навряд чи можемо говорити, що холод згодом вигнав їх звідти", - заявив Ніколас Янг з університету Колумбії в місті Палисадес (США).

Якщо вірити сагам вікінгів, першовідкривачами Нового Світу і Америки були не Христофор Колумб і його команда, а норвезькі мореплавці під керівництвом Еріка Рудого і його синів, які були вигнані з Норвегії в кінці X століття, і чиєю новою батьківщиною стала Гренландія приблизно в 986 році.

Відео дня

Сам факт присутності вікінгів на Гренландії і в "Вінланді" – на острові Ньюфаундленд і півострові Лабрадор – сьогодні не викликає сумніву вчених завдяки безлічі археологічних знахідок і радіовуглецевих датувань. Суперечки викликає два інших моменти – чому Ерік Рудий назвав Гренландію "зеленим островом" і те, чому вікінги покинули нові землі.

Багато істориків і обивателі схильні пояснювати і те й інше однією простою річчю – в X-XIII століттях на Землі панував так званий середньовічний кліматичний оптимум, коли температури на планеті були приблизно такими ж високими, як сьогодні. У XIV столітті почався так званий "малий льодовиковий період", що викликав "Великий голод" в Європі і, як вважають прихильники цієї ідеї, знищив вікінгів на Гренландії і в Північній Америці.

Ніколас Янг і його колеги з'ясували, що насправді цього епізоду потепління в Гренландії не було, вивчивши ізотопний склад зразків льоду, що сформувалися в місцевих льодовиках приблизно в той час, коли там жили Ерік Рудий і його нащадки.

Вимірявши частку ізотопів у зразках каменів, збережених в льодах, і тим самим обчисливши їх вік, вчені змогли обчислити те, з якою швидкістю льоди накопичувалися кожен рік за останню тисячу років, і визначити, як на них міг впливати клімат.

Ці виміри показали,що на Гренландії і в Північній Америці ніякого середньовічного кліматичного оптимуму насправді не було – в момент прибуття Еріка та його синів у Гренландію температури там були такими ж низькими, як у раннє Середньовіччя або під час "малого льодовикового періоду".

Все це, на думку Ніколаса Янга, ставить під великий сумнів теорії про те, що м'який клімат X століття допоміг вікінгам влаштуватися на Гренландії, і зумовив те, чому Ерік Рудий назвав її "зеленим островом", а настання нової епохи похолодання в XIV столітті вигнало вікінгів або знищило їх поселення. По всій видимості, в їх зникненні були замішані якісь інші, некліматичні фактори, підсумовують вчені.