14 січня 2022 року глава Міжнародного енергетичного агентства (МЕА) Фатіх Біроль заявив про те, що Росія має пряме відношення до дефіциту природного газу в Європі / фото ua.depositphotos.com

Росія може збільшити обсяг поставок газу в Європу, однак тільки в разі виконання певної умови.

Про це заявив віце-прем'єр Росії Олександр Новак, повідомляє "Комерсант".

Як зазначив Новак, поставки необхідно здійснювати на основі довгострокових контрактів, оскільки зростання видобутку має тривалий інвестиційний цикл.

"Ми можемо поставляти, у нас величезні ресурси, але будь-який видобуток - це інвестиційний проект, який вимагає часу, щоб цей проект окупився, щоб залучити інвестиції. Тому має бути зрозуміла збутова політика", - зазначив Новак.

Читайте такожРосію звинуватили в умисному створенні дефіциту газу в Європі

Він також нагадав, що Росія завжди була прихильником саме довгострокових контрактів.

Новак також відкинув звинувачення глави Міжнародного енергетичного агентства (МЕА) Фатіха Біроля на адресу "Газпрому" стосовно причетності до виникнення енергокризи в Європі. На думку Новака, криза виникла через холодну зиму, а також через високі потреби на тлі відновлення економіки.

Звинувачення на адресу Росії:

14 січня 2022 року глава Міжнародного енергетичного агентства (МЕА) Фатіх Біроль заявив про те, що Росія має пряме відношення до дефіциту природного газу в Європі та має всі можливості для того, щоб збільшити поставки, проте не робить цього.

Запаси газу в Україні:

Згідно з даними "Укртрансгазу", закачування в газові сховища припинено з 4 жовтня. Компанія мала намір відновити заповнення ПСГ за умови нормалізації погодних умов, але станом на сьогодні закачування не відновлено.

До початку опалювального сезону 2021-2022 років в підземних газових сховищах України було накопичено 19 млрд куб.м газу.

У НАК "Нафтогаз України" заявляли, що такого запасу вистачить для стабільного проходження країною опалювального сезону, навіть за умови ймовірних додаткових потреб теплових електростанцій, які зіткнулися з проблемою недостатніх запасів вугілля на складах.

Запаси газу в українських підземних сховищах станом на початок 2021 року становили 23,5 млрд кубометрів, що було рекордним за останні 10 років показником.

Ситуація з газом в Європі:

  • Ціни на газ в Україні корелюють з цінами на європейських хабах, оскільки наша країна - інтегрована частина європейського газового ринку з 2015 року та імпортує з Європи близько 30% від загального обсягу споживання блакитного палива.
  • Станом на 14 грудня 2021 року ціни на газ в Європі підвищилися до нової рекордної позначки.
  • 15 грудня спотові ціни на газ в Європі на січень перевищили 1,5 тис. доларів за тисячу кубометрів, щодня зростаючи на 7%.
  • 16 грудня 2021 року вартість газу в Європі перевищила 1700 доларів за тисячу кубометрів.
  • Станом на 20 грудня спотові ціни на газ у Європі на січень зросли до 1,9 тис. доларів за тисячу кубометрів.
  • 21 грудня 2021 року газ в Європі встановив абсолютний ціновий рекорд, перевищивши 2 тис.доларів.
  • 22 грудня 2021 року "Газпром" озвучив середню ціну експорту газу на 2022 рік.
  • 24 грудня 2021 року спотові ціни на газ у Європі на січень впали з 2,1 тис.дол. до 1,3 тис. доларів за тисячу кубометрів.
  • 28 грудня 2021 року спотові ціни на газ у Європі на січень впали до 1151 доларів за тисячу кубометрів.
  • 13 січня 2022 року російський "Газпром" заявив про те, що більш ніж половину газу, закачаного в підземні газові сховища Європи, вже підняли на поверхню.