"Нафтогаз" відреагував на заяву НАЗК щодо призначення Вітренко / фото УНІАН, Володимир Гонтар

Юрій Вітренко оскаржить у суді припис Національного агентства з питань запобігання корупції (НАЗК) щодо незаконності призначення його на посаду голови НАК "Нафтогаз України".

Про це повідомила прес-служба "Нафтогазу" у відповідь на припис НАЗК Кабінету міністрів про необхідність припинити повноваження Вітренко через порушення законодавства про запобігання корупції.

Читайте такожПризначення Вітренко головою "Нафтогазу" було незаконним - НАЗК

"Перше, для застосування обмежень, передбачених законом, обов'язковою умовою є наявність у посадової особи відповідних повноважень на підготовку або прийняття участі в підготовці рішень щодо відповідного суб'єкта. Такі повноваження щодо "Нафтогазу" у мене були відсутні", - цитує прес-служба Вітренко.

Також він додав, що Міненерго не було органом управління компанії, а в якості такого органу виступав Кабінет міністрів.

"Як виконуючий обов'язки міністра я не входив до складу Кабінету міністрів, а відповідно і не голосував при прийнятті рішень Кабінетом міністрів. Також я не був керівником або членом НКРЕКП", - зазначив Вітренко.

По-друге, на думку Вітренка, висновки НАЗК суперечать не тільки букві закону, а і його духу. Сенс обмежень, викладених у Законі України "Про запобігання корупції", полягає в тому, щоб чиновники не надавали преференцій особам приватного права в розрахунку на подальше працевлаштування або отримання іншої неправомірної вигоди від цієї юридичної особи. Водночас зазначають у "Нафтогазі", у випадку з Вітренком рішення про призначення приймав колегіальний орган - уряд України.

"Рішення про моє призначення прийняв Кабмін, так взагалі абсурдно в такій ситуації говорити, що за мою діяльність в інтересах особи приватного права мене "віддячила" ця особа, взявши на роботу", - зазначив Вітренко.

Він назвав такі дії НАЗК типовим прикладом "вибіркового правосуддя", оскільки вони, за словами Вітренка, суперечать не тільки закону, а й сформованій юридичній практиці.

"Я завжди виходжу з принципу верховенства права, тому розраховую, що в судовому порядку ми зможемо встановити, чия правова позиція є більш обґрунтованою", - додав глава "Нафтогазу".

Заява НАЗК

15 червня, голова Національного агентства з питань запобігання корупції Олександр Новіков заявив, що розпорядження уряду про призначення Юрія Вітренка Головою правління НАК "Нафтогаз України", як і контракт з ним, мають бути скасовані як незаконні.

Кадрові перестановки в "Нафтогазі"

 • 28 квітня Кабінет міністрів припинив повноваження членів Наглядової ради Національної акціонерної компанії "Нафтогаз України", а також голови правління Андрія Коболєва, і призначив замість нього на цю посаду Юрія Вітренка.
 • Підставою для прийняття цього рішення став розгляд звіту діяльності компанії за 2020 рік. За підсумками минулого року "Нафтогаз" отримав 19 млрд грн чистого збитку, тоді як фінпланом передбачався прибуток у розмірі 11,5 млрд грн.
 • За результатами засідання Загальних зборів акціонерів робота наглядової ради та правління НАК "Нафтогаз України" у 2020 році визнана незадовільною.
 • 30 квітня члени наглядової ради НАК зібралися на позачергове засідання. Всі члени ради "Нафтогазу", які були присутні на позачерговому засіданні, подали письмові повідомлення про дострокове припинення своїх повноважень.
 • 5 травня члени правління "Нафтогазу України" закликали уряд врегулювати ситуацію з наглядовою радою компанії, яка подала у відставку.
 • Прем'єр-міністр України Денис Шмигаль заявляв, що ротація в керівництві "Нафтогазу" відбулася згідно із законом.
 • Прем'єр-міністр Денис Шмигаль заявив, що членам наглядової ради НАК "Нафтогаз України" надійшла пропозиція від уряду залишитися на рік. За цей час буде проведено прозорий і публічний відбір кандидатів до наглядової ради, а вже після цього - конкурс на нового голову компанії.
 • 12 травня 2021 року "Велика сімка" висловилася з приводу ситуації з "Нафтогазом".
 • 19 травня 2021 року Кабмін продовжив повноваження наглядової ради "Нафтогазу" ще на рік.
 • 20 травня 2021 року президент України Володимир Зеленський назвав причину звільнення Коболєва.
 • 21 травня 2021 року з компанії пішов топ-менеджер Віллем Коппульс.
 • 26 травня 2021 року стало відомо про те, що радник голови правління НАК "Нафтогаз України" Лана Зеркаль написала заяву про звільнення із займаної посади.
 • 31 травня 2021 року радницею голови правління "Нафтогазу" з міжнародних питань стала Світлана Заліщук.