REUTERS

Новий виклик для глобального здоров'я - поширення раніше невідомого штаму коронавірусу, що швидко розповсюджується у Китаї та зафіксований ще у кількох країнах.

Зараз тривають ретельні дослідження і вивчення ситуації. Колишня в.о. глави МОЗ Уляна Супрун на своїй сторінці у Facebook розповіла все, що потрібно знати про вірус, його поширення та способи захисту.

Читайте такожУ МОЗ України розповіли про смертельний коронавірус із Китаю

Що відомо про уханський вірус

Новий штам коронавірусу поки відомий під назвою 2019-nCOV. Спалах пневмонії, викликаної цим досі невідомим збудником, зафіксували у китайському місті Ухань у грудні 2019 року. Звідси й назва, якою зараз іменують цей штам. 

Багато людей, яких вразив вірус, працювали чи відвідували ринок в Ухані. Китайські продуктові ринки, так звані wet markets (мокрі ринки) — це скупчення живих і вбитих тварин, птахів, продавців і туристів. За таких умов вірусу зручно поширюватися поміж тушами, тваринами й людьми.

Станом на сьогодні зафіксовано 570 випадків та 17 смертей. Дійсна кількість людей заражених вірусом може бути набагато більшою, оскільки людей з легкими симптомами скоріше всього не було виявлено.

Новий коронавірус з Китаю: хто в зоні ризику, симптоми

Лікарі повідомляють, що одужання здебільшого залежить від імунітету людини. Поки відомо, що люди, які померли внаслідок зараження вірусом, мали проблеми зі здоров’ям, зокрема, слабкий імунітет.

Також з померлих більшість людей літнього віку. У багатьох з них були супутні захворювання, як цироз печінки, гіпертонія, цукровий діабет чи хвороба Паркінсона. 

Вірус викликає пневмонію з такими симптомами як кашель, лихоманка та утруднення дихання. Експерти вважають, що інкубаційний період триває близько двох тижнів.

Передача людині від людини була підтверджена національною комісією з охорони здоров’я Китаю. Також існує ризик мутації вірусу.

Експерти вважають, що в зоні ризику найбільш ймовірно люди зі слабким імунітетом. Основне занепокоєння викликає діапазон вираженості симптомів: деякі люди мають легкі симптоми, інші — тяжко хворіють. Це ускладнює встановлення справжньої кількості заражених та швидкості передачі вірусу від людини до людини.

Як захиститися від коронавірусу з Китаю

Зараз вакцини проти коронавірусів не існує. Повідомляють, що вакцина проти нового штаму 2019-nCOV поки на ранній стадії розробки. 

Щоб захиститися від нового коронавірусу, потрібно:

 • часто та ретельно мити руки милом і водою;
 • не торкатися брудними руками очей, носа чи рота;
 • уникати тісного контакту з хворими людьми.

Якщо у вас є симптоми гострої респіраторної інфекції, щоб запобігти зараженню інших:

 • залишайтеся вдома, якщо захворіли;
 • уникайте тісного контакту з іншими людьми;
 • прикривайте рот і ніс серветками під час кашлю і чхання, а опісля ретельно мийте руки;
 • провітрюйте приміщення та дезінфікуйте поверхні.

Людям, які зараз перебувають десь поблизу зони розповсюдження вірусу, радять:

 • підтримувати гігієну рук;
 • уникати відвідування ринків тварин та птахів;
 • уникати відвідування хворих;
 • звернутися до лікаря у разі появи симптомів — кашлю, лихоманки чи труднощів з диханням;
 • телефонувати заздалегідь, перш ніж їхати до лікарні.

Читайте останні новини України та світу на каналі УНІАН в Telegram