В Апараті Верховної Ради не виключають можливості втручання “сторонніх осіб” в роботу системи для голосування “Рада”.
Як передає кореспондент УНІАН, про це перший заступник керівника Апарату Верховної Ради, керуючий справами Петро Боднар сказав на засіданні Підготовчої депутатської групи.
Він зазначив, що сьогодні зранку правоохоронці дозволили провести часткову перевірку роботи системи “Рада”. При цьому Боднар додав, що були обмеження. Зокрема, були вилучені були всі картки для голосування, а для перевірки було надано лише 15 карток, тобто проведено вибіркове тестування системи “Рада”.
Боднар також зауважив, що правоохоронці заборонили “тестувати сервісну клавішу, хоча вона є невід’ємною частиною пульту для голосування”.
Він наголосив, що весь процес тестування системи проводився “під наглядом і в присутності співробітників СБУ і ДБР”.
Боднар додав, що розробник програмного забезпечення системи для голосування не брав участі в перевірці через присутність сторонніх осіб.
“І за висновками перевірки в тій частині, в якій її дозволили провести слідчі органи, програма “Технічний комплекс” системи “Рада-3” та інші технічні комплекси, які задіяні в забезпеченні супроводу пленарних засідань, готові до супроводження пленарних засідань ВР згідно з нормами Регламенту. Однак, враховуючи те, що центр управління перебував під контролем сторонніх осіб, я не можу гарантувати відсутність їх втручання в цю систему”, - наголосив Боднар.
Водночас новообраний депутата від партії “Європейська солідарність” Ірина Геращенко наголошувала на необхідності запросити завтра представників силових структур на засідання Підготовчої депутатської групи, щоб заслухати інформацію з приводу перевірки системи “Рада”.
У відповідь голова групи, новообраний депутат від партії “Слуга народу” Дмитро Разумков зазначив, що сьогодні відбулося часткове тестування системи.
“Я думаю, що буде можливість у майбутніх народних депутатів також провести це тестування до початку роботи ВР 9-го скликання, і будемо сподіватися, що система буде працювати”, - наголосив він.
При цьому Разумков додав, що система працює.
“А якщо ми говоримо про сенсорну кнопку як невід’ємну частину, то теоретично - так, але давайте будемо щирі, що навіть організація, яка її встановлювала, не несе відповідальність за її роботу”, - додав він.
к повідомляв УНІАН, сьогодні, 27 серпня, на брифінгу голова Верховної Ради Андрій Парубій заявив, що 23 серпня слідчі СБУ і ДБР “заблокували” роботу комп’ютерного центру парламенту.
Крім того, він повідомив, що керівник Апарату ВР отримав від ДБР листа, в якому повідомляється про розслідування провадження за ст. 363 Кримінального кодексу України «за фактом порушення службовими особами Апарату Верховної Ради правил експлуатації електронно-обчислювальних машин та автоматизованих систем шляхом впровадження використання сенсорної клавіші в електронній системі підрахунку голосів картками Верховної Ради України».
Також сьогодні, 27 серпня, Парубій заявив, що співробітники СБУ і ДБР знову заблокували роботу комп’ютерного центру.
Пізніше перший заступник керівника Апарату Верховної Ради Володимир Слишинський заявив, що це він звернувся до правоохоронців щодо сенсорної кнопки в парламенті. За словами Слишинського, ще при тестуванні сенсорної кнопки у 2013 році було встановлено, що кнопка не гарантує безперебійної роботи і персонального голосування.
Він наголосив, що запровадження сенсорної системи для голосування виключно сенсорною клавішею суперечить законодавству, технічним нормам і Регламенту ВР. Також Слишинський підкреслив, що ресурс системи “Рада-3” був вичерпаний ще у 2012 році, а сенсорної клавіші — понад 11 років.
Своєю чергою директор ДБР Роман Труба заявив, що використання сенсорної кнопки поставило б під сумнів легітимність усіх ухвалених законів, адже її функціонування не передбачено законом про Регламент Верховної Ради.