Артем Ситник

Опубліковані документи, що свідчать про те, що НАБУ займається вербуванням агентів з використанням методів спостереження за дітьми, провокацій і шантажу.

Фотокопії цих документів опублікував Обозреватель.

Як йдеться в матеріалі видання, на прикладі інструкції з вербування службовця Нацбанку Віталія Ліщука, начальника одного з відділів департаменту банківського нагляду, можна отримати уявлення про незаконні методи, якими Ситник і його підлеглі отримують компромат для подальшого шантажу.

Відео дня

«У внутрішніх методичках для агентів бюро Артема Ситника йдеться, як втиратися в довіру до ймовірних корупціонерів і провокувати їх на протизаконні діяння. Йдеться про негласне стеження, використання особистих пристрастей, стеження за неповнолітніми дітьми людини, які навіть не звинувачується в жодному злочині», - пише видання.

Журналісти з'ясували, що в докладних інструкціях вказуються незаконні й аморальні методи НАБУ для шантажу і вербування потенційного агента. Приміром - провокація ДТП і в якості вибачень - похід в паб за рахунок "кривдника".

«Другий варіант - інсценування пограбування, при якому чиновника рятує легендований агент НАБУ. Після чого також жертві пропонується знайомство і випивка. Третій спосіб - "дівчині потрібна допомога". На дорозі, по якій об'єкт слідує додому, з'являється дівчина, що потрапила в аварію. Жертва приходить на допомогу, далі зав'язується знайомство. Також описуються варіанти роботи через інтернет: з фігурантом через Facebook знайомиться красива дівчина. І спосіб, оптимізований саме під банкіра Ліщука: акційна пропозиція для власників автомобіля Mazda: взяти участь в тест-драйві (банкір водить Mazda CX-5). На цьому тест-драйві і відбувається знайомство з агентом», - йдеться в матеріалі.

Як зазначає видання, другий етап - залучення "клієнта" у відносини.

«Після знайомства пропонується так чи інакше затягти жертву на випивку, а потім і до повій - в баню або масажний салон - і зняти втіхи на фото або відео. "Точка" при цьому повинна бути перевіреною. "Під час відпочинку в лазні напоїти особу. Через деякий час організувати дівчат", - говорить інструкція. У випадку "дівчини, що потрапила в аварію" їй самій пропонується вступити в інтимну близькість з чиновником. При необхідності пропонуючи секс утрьох з "подругою" з подальшою відеофіксацією. Саме ця частина потрібна для майбутнього шантажу жертви», - пише Обозреватель.

Далі, як з'ясували журналісти, йде третій етап - пропозиція хабара за послуги, пов'язані з місцем роботи чиновника. Зазначається, що конкретно до Ліщука планувалося висунути прохання - допомогти отримати депозит у VAB-банку. Ще один варіант "підчепити" чиновника - подзвонити йому, представившись юристом міжнародної компанії. І попросити за винагороду видати інсайдерську інформацію по одному з ліквідованих банків, які курував Ліщук.

«Інші версії «підстави" - доступ за хабар до торгів активами ліквідованого Дельта банку, де працює дружина чиновника НБУ. Або його посередництво для вибору банку, через який можна конвертувати велику суму готівки. Але найцікавіше - це останній етап. При вдалому сценарії розвитку подій - якщо об'єкт погодився на хабар і це вдалося задокументувати - агент НАБУ повинен пред'явити йому весь зібраний компромат. Тобто метою незаконних дій команди Ситника є не затримання і оголошення підозр чиновнику, а наступний шантаж для отримання певних послуг», - йдеться в матеріалі.

Відзначається, що за законом провокація хабара неприпустима. Інсценування може бути тільки в тому випадку, якщо хабародавець сам звернувся в органи і погодився передати гроші під контролем оперативників.

Нагадаємо, що раніше депутати Верховної Ради України зібрали 216 підписів під проектом постанови про звільнення Артема Ситника з посади директора НАБУ через корупцію. Ситник був визнаний судом винним у вчиненні корупційного правопорушення і внесений до відповідного реєстру корупціонерів НАПК.