этот материал доступен на русском

Скасування адвокатської монополії позбавить більшість громадян професійного захисту – Валентин Гвоздій

10:53, 14 січня 2020
Суспільство
230 0

Законопроект №1013, який вносить зміни до Конституції і скасовує виключне право адвокатів на представництво, внесений до проекту порядку денного парламенту у вівторок, 14 січня, для попереднього схвалення.

«Національна асоціація адвокатів неодноразово, у тому числі у Конституційному суді, відстоювала право громадян на професійний захист. Після прийняття законопроекту № 1013 громадян України в судах захищатимуть некваліфіковані аматори, які, здебільшого, не тільки не мають фахової юридичної освіти, але й не мають уявлення про систему і засоби українського права, а особу, яка оманним шляхом під приводом надання послуг правового захисту витягнула з пенсіонера, багатодітної матері, особи з інвалідністю і зникла, неможна буде притягнути до відповідальності», – коментує заступник Голови Національної асоціації адвокатів Валентин Гвоздій.

Він додав, що «запропоновані зміни суперечать Конституції України та грубо порушують права людини, адже у самій Конституції, у статті 131-2 зазначено, що для надання професійної правничої допомоги в Україні діє адвокатура. В чинному законодавстві передбачені абсолютно дієві і ефективні механізми й інструменти забезпечення цього права, в тому числі коштом державного бюджету – для вразливих груп громадян».

«Такі зміни ризикують знищити взагалі систему правосуддя в Україні. Тому від імені адвокатури України я закликаю народних депутатів дуже виважено поставитися до законопроекту №1013. Нагадаю, 5 суддів Конституційного суду висловили окремі думки стосовно цієї законодавчої ініціативи. Це свідчить про те, що такі зміни до Основного закону є багато в чому передчасними і нелогічними. Лише 3 роки тому було запроваджено так звану адвокатську монополію і Конституційний суд вітав цю зміну. А тепер КСУ так само вітає скасування цієї поправки. Цей політичний і юридичний парадокс, який робить права людини заручником певної кон’юнктури», – застерігає Валентин Гвоздій.

Він додає, що законопроект №1013 ставить під загрозу виконання Україною міжнародних зобов’язань, адже внесення змін до Основного Закону у 2016 році стосовно виключного права адвокатів на представництво в судах було здійснено у повній відповідності до висновку Венеціанської Комісії. «Виключне право адвокатів на представництво в судах є практикою демократичних правових країн. І це той приклад, який Україні варто впроваджувати», – переконаний Валентин Гвоздій.

Виключне представництво адвокатами інтересів клієнтів у судах діє у переважній більшості європейських країн та США. А в таких країнах, як Туреччина, Іспанія, Італія та Німеччина – діє виключно адвокатура на всіх рівнях судового представництва. Підписуючи Угоду про асоціацію України з Європейським союзом наша держава взяла курс на європейський розвиток країни, а саме – приведення всіх своїх інститутів та діючого законодавства до європейських стандартів

Як відомо, законопроект №1013 передбачає виключне право адвокатів на представництво в судах у кримінальних провадженнях, скасовуючи інші випадки, передбачені чинними конституційними нормами.

НААУ зверталася до Комітету Верховної Ради з правової політики, Президента України і парламенту стосовно того, що законопроект 1013 має враховувати позиції адвокатури, а також отримати висновок Венеціанської комісії

Позиція НААУ щодо недоцільності скасування конституційної норми про виключне право адвокатів на представництво в судах викладена в окремому розділі сайту НААУ.

Якщо ви знайшли помилку, видiлiть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter