С

Як повідомляє Релігійно-інформаційна служба України, це свято належить до 12 найбільших у церковному календарі. Історики Східної Церкви вважають, що дві події лягли в основу встановлення цього свята: віднайдення в IV ст. Хреста, на якому розп’яли Ісуса, та повернення цього хреста з Персії до Єрусалима у VII столітті.

Читайте такожПравославна Церква 14 вересня святкує церковне Новоліття, початок індикту

Саме слово «воздвиження» означає «піднесення», тобто урочистий обряд почитання та прославлення Хреста Господнього. 

Відео дня

Щодо віднайдення Хреста, то християнська традиція передала кілька різних легенд. Три з них приписують віднайдення Хреста св. Олені, матері імператора Костянтина Великого. Датою віднайдення Хреста орієнтовно вважають 326 рік. Історики не мають інформації про воздвиження Хреста Господнього одразу після його віднайдення. 

Початок святу Воздвиження дало освячення храму Воскресіння Господнього, який збудував св. Костянтин Великий на Голгофі у Єрусалимі. Посвячення храму відбулося за єрусалимського єпископа Макарія 13 вересня 335 року. Наступного дня — 14 вересня — відбулося врочисте воздвиження віднайденого Хреста Господнього. 

Іншою важливою подією, що зробила це свято загальним на Сході та Заході, стало повернення Господнього Хреста до Єрусалима після того, як 614 року перський цар Хозрой, здобувши Єрусалим, забрав Хрест до перської столиці в Ктесифоні. Повернув Хрест Господній до Єрусалима імператор Іраклій 628 року після перемоги над персами. Друге урочисте воздвиження Хреста Господнього в Єрусалимі також відбулося 14 вересня. 

Оскільки свято Воздвиження пригадує Христове розп’яття і смерть та прирівнюється до Великої П’ятниці, то стало традицією зберігати в цей день піст.