До 2050 року від інфекцій, спричинених антибіотикорезистентними мікроорганізмами, можуть померти понад 39 млн людей у ​​всьому світі. Вже зараз тільки в ЄС щороку гинуть 35 тис. осіб від інфекцій, спричинених стійкими патогенами", – Bild.

Аби не лякатись подібних заголовків та новин, якомога простіше та покроково розберемось чому ж виникає резистентність від антибіотиків та чи здатне людство щось зробити для того, аби врятувати себе. Спойлер: таки здатне, але є нюанс.

Обов’язково дочитайте цей текст до кінця, щоб отримати кілька важливих порад та правил щодо споживання антибіотиків, які ми підготували для вас разом з фармацевтичною компанією Артеріум. 

Відео дня
Антибіотики перестануть працювати? Що робити, аби вберегти себе та родину

Як же працюють антибіотики?

Антибіотики – це ліки, які знищують бактерії або зупиняють їхній ріст. Все просто. Крапка. Це означає, що вони не допомагають при вірусних інфекціях. Хоча бактеріальна інфекція може бути ускладненням вірусної, і тоді вже потрібно буде приймати антибіотики. Проте деякі люди все ще думають, що антибіотики – це універсальна пігулка від усього, і починають приймати їх без потреби. Ось тут і криється загроза. 

Антибіотики можуть або ж повністю знищити бактерію, або ж призупинити її розмноження. Це все залежить від конкретного антибіотика та ситуації, в якій його потрібно приймати. І єдиний, хто це може визначити – це Ваш лікар. 

Як розвивається резистентність від антибіотиків? І що це взагалі таке?

Антибіотикорезистентність – це стійкість бактерій до одного чи кількох антибіотиків. Важливо розуміти, що стійкість виникає саме в бактерії, а не в нашого організму. 

Уявіть собі доволі просту ситуацію на прикладі відомої казки з трьома поросятами: якщо вітер (в цьому випадку – антибіотики) здув будиночок першого поросяти з соломи (слабкі бактерії), то друге порося вже будує будинок із дерева, а третє – з цегли. Будинок з цегли вітру вже буде вкрай складно зруйнувати, правда ж?

З бактеріями подібна історія. Вони так само вчаться: ті, що вижили, стають "міцнішими" й витримують наступні удари антибіотиків. І врешті вони з легкістю будуть протистояти антибіотикам. Саме так і розвивається антибіотикорезистентність. 

Що ж допомагає шкідливим бактеріям виживати в нашому організмі та ставати сильнішими?

Причин декілька:

  • Безвідповідальне споживання антибіотиків (зокрема, споживання антибіотиків самостійно без призначення лікаря, не допивання антибіотиків до кінця зазначеного терміну або ж переривання лікування іншим антибіотиком без згоди на те лікаря тощо)
  • Безконтрольне використання антибіотиків у тваринництві та рослинництві (стійкі до антибіотиків бактерії, які є в м’ясі чи продуктах можуть згодом потрапити й в організм людини)
  • Потрапляння в ґрунти стійких до антибіотиків бактерій, а згодом й до людини. 

Чому антибіотикорезистентність це справді проблема? 

За даними ВООЗ, у 2019 році майже 5 мільйонів смертей у світі були пов'язані з антибіотикорезистентністю, зокрема 1,27 мільйона – були безпосередньо спричинені нею. 

Такі хвороби як пневмонія або ж бронхіт все частіше забиратимуть життя. 3 з 10 випадків пневмонії будуть закінчуватись летальними випадками. Важче стане лікувати й звичайну ангіну та більшість хвороб, збудником яких є бактерії. Збільшиться смертність від туберкульозу, лише чверть хворих зможуть вилікуватись. 

Що можна зробити? Кожен з нас може вплинути на ситуацію. Як?

1. Приймайте антибіотики лише за призначенням лікаря.

Мабуть, звучить доволі банально, проте це найкраще, що можна зробити в цій ситуації. Самолікування – це не геройство, а шлях до серйозних проблем. Це основна проблема, якою дуже часто нехтують або на яку не зважають. Виключно Ваш лікар може приймати рішення щодо Вашого лікування. На те він і лікар.

2. Завжди допивайте курс антибіотиків до кінця. 

Навіть якщо почуваєтесь краще, адже внаслідок недопитого курсу антибіотиків, бактерії можуть вижити та стати сильнішими. І вже в наступні рази, цей антибіотик Вам не допоможе. 

3. Не забувайте й про гігієну та здоровий спосіб життя. 

Теж звучить доволі банально, проте чим менший ризик зараження, тим менша потреба взагалі вживати якісь ліки. Часте миття рук, наприклад, та контроль над власною гігієною мінімізує ризик зараження, а сильний імунітет допомагає легше боротись з патогенами. 

Цей список можна було б продовжувати та продовжувати, проте замість нас це вже зробив Артеріум. Компанія розробила інтерактивний тест "Антибіотики за правилами", в межах якого ви не тільки навчитесь правильно вживати антибіотики (всього лише за 2 хв), а й візьмете участь в захопливій місії, стилізованій під фільм-бойовик та врятуєте людство від грізної Антибіотикорезистентності. А як бонус – отримаєте шанс на виграш квитка у кіно. Тож не баріться: проходьте тест, дізнавайтесь, як безпечно споживати антибіотики, та поєднуйте приємне з корисним! 

Тест можна пройти за посиланням.

І наостанок, не сподівайтесь, що хтось винайде новий антибіотик, який усіх врятує. Розробка нових антибіотиків – це дуже складний процес, який може тривати понад 10 років і не стати успішним.

Тому озброївшись знаннями про правильне вживання антибіотиків маємо усі шанси правильними діями  зупинити  катастрофу. Допоможімо антибіотикам допомогти нам!