
До адміністративного кордону Дніпропетровської області від села Котлярівка, де зараз точаться бої, лишилося близько двох з половиною кілометрів. Якщо російські війська прорвуться сюди, це буде "виключно політичний крок", вважає військовий аналітик Сергій Грабський. Про це пише Радіо Свобода.
"Це виключно політичний крок, політичний жест, тому що з військової точки зору про якусь стратегію тут не йдеться. Припустимо, прорвуться вони до кордону області – далі їх зустрічає оборона по річці Солона, треба буде форсувати цю річку, якою б малою вона не була. Підуть вони, наприклад, до Новопавлівки, і що далі?" - розмірковує він.
За його словами, росіяни переслідують виключно політичну мету: прорватися, заявити, що вони вийшли на кордони або перейшли кордони області, мовляв, починають уже визволення Дніпропетровщини.
Грабський пояснив, що основні зусилля армія РФ наразі зосередила на чотирьох ділянках фронту на Донбасі: район Новопавлівки, Покровськ-Мирноград, Торецьк, Часів Яр. Попередня мета окупантів - повний контроль над трасою, яка проходить по лінії Покровськ-Мирноград-Костянтинівка-Часів Яр, наголосив він.
Також, за його словами, зараз спостерігається доволі значна інтенсивність бойових дій: якщо в березні ворогу вдалось окупувати 123 квадратних кілометри української території, то у квітні вже 150 або навіть 160 квадратних кілометрів. Експерт каже, що не пам'ятає, щоб кількість бойових зіткнень протягом доби сягала цифри 270. На його думку, "так званий наступ вже триває".
Яку мету переслідують росіяни на Донбасі, пояснив кксперт Центру оборонних стратегій Віктор Кевлюк. Він вказує на загострення на Лиманському напрямку, активізацію противника на Торецькому напрямку.
"Просування на цих двох ділянках фронту мають створити передумови для охоплення з північного та південного флангів так званого пояса фортець. Це чотири українських міста: Слов'янськ, Краматорськ, Костянтинівка, Дружківка", - зазначив Кевлюк.
Грабський же описав ситуацію з містами Торецьк і Часів Яр, зазначивши, що битви за ці міста тривають уже відповідно 11 місяців і понад рік. Він повідомив, що протягом весни російська армія не досягла тут серйозних успіхів, у містах і зараз тривають вуличні бої. За його словами, вважається, що в умовах урбаністичної забудови перемагає часто не якість, а кількість, і саме це є основною силою росіян - кількісні показники, як вони прориваються, як вони можуть лізти вперед.
"Але і в Торецьку і в Часовому Ярі росіяни зав'язли. Саме тому вони намагаються обійти Покровсько-Мирноградську агломерацію, усвідомлюючи, які важкі бої їх чекають попереду. Вони намагаються нас витіснити, як це сталося в Авдіївці, коли вони затисли нас з трьох сторін і обробляли артилерію, мінометами, КАБами, примушуючи нас відступати з цієї ділянки фронту. Це так само, скажімо, опція, яку вони використовують і використовують, як вони думають, дуже вдало", – каже експерт.
Кевлюк розповів, що завдання з окупації Донбасу покладене на угрупування російських військ "Південь", яке діє в операційній зоні близько 140 кілометрів і складається з 6 загальновійськових армій. Це близько 130 тисяч особового складу, до 700 танків, 2400 бойових броньованих машин, 1500 гармат, мінометів і РСЗВ.
Водночас, на його думку, потрібних для великого наступу стратегічних резервів у Росії наразі немає, та й оперативні резерви вкрай обмежені.
"Немає рухливих танкових механізованих з'єднань, які б стрімко просунулися в глибину, досягнувши принаймні оперативного результату. Тому ми будемо бачити позиційні бої, ми будемо бачити нескінченні атаки підрозділів від групи піхоти з 2-3 бійців до атак рот. Щось більше противнику на сьогодні не вдається, такої можливості в нього немає. Власне кажучи, Сили оборони таких можливостей противнику і не дають", - резюмував Кевлюк.
Ситуація на фронті
Як повідомляв раніше УНІАН, ситуація на фронті є вкрай складною, але водночас стабільною. На думку ветерана АТО Євгена Дикого, російська армія забуксувала, а Україна вже пройшла найскладніший період, коли Росії вдавалося атакувати по всьому фронту. За його словами, росіяни зараз дуже виснажені, "фактично сточилися об нашу лінію оборони".
Нещодавно президент України Володимир Зеленський повідомив, що Росія вже розпочала наступ на Сумщині. Він зазначив, що загалом на північному прикордонні з Україною було зосереджено 67 тисяч російських солдатів, а Сумський напрямок став головним для окупантів.