
Дрони, які використовувалися під час спецоперації "Павутина" мали закриту раму, яка дозволяє апарату витримувати погану погоду та приховувати технологію захисту від глушіння. Тому ці безпілотники значно відрізняються від дронів, які використовуються на передовій. Про це йдеться у матеріалі Financial Times.
"Війна змінюється щодня. Ройові безпілотники, мініатюризація, наведення на ціль на "останній милі (кілометрі - УНІАН)" за допомогою штучного інтелекту ... ми повинні бути готовими до всього цього", - розповів генеральний директор компанії First Contact, яка виробляє невеликі і маневрені квадрокоптери, що використовувалися для атак по аеродромах РФ, Валерій Боровик.
Якщо говорити про дешеві дрони, які використовуються на фронті, то вони є еквівалентом радянських автомобілів. Водночас Боровик назвав свої безпілотники просунутими, повністю кастомізованими (налаштовані під потреби - УНІАН) машинами зі штучним інтелектом та преміальними матеріалами.
У FT додали, що розробник назвав свою модель "Оса" на честь вигаданого козака 17-го століття та головного героя фільму 2022 року, де він був продюсером.
"Це спеціальні дрони для спеціальних місій, у п'ять разів дорожчі за звичайні безпілотники", - наголосив Боровик.
Водночас ще один український розробник безпілотників Ярослав Анжюк зауважив, що і Україна, і РФ починають нарощувати свої автономні можливості на ранніх стадіях.
"Хоча повністю автономне наведення на ціль залишається пов'язаним з проблемами, "термінальне наведення" - коли пілот безпілотника вручну вибирає ціль на екрані, перш ніж дозволити штучному інтелекту взяти її на себе - вже використовується на полі бою", - підкреслив розробник.
Він додав, що його компанія передала перші такі системи зі штучним інтелектом у фронтові підрозділи рік тому для пробного запуску. Кілька інших компаній також проводять такі експерименти.
Спецоперація "Павутина" - що відомо
Як повідомляв УНІАН, 1 червня українська спецслужба відпрацювала по декількох військових аеродромах РФ. Під час масованої атаки дронами було пошкоджено та знищено кілька десятків літаків. Безпілотники завдали удару по літаках, які щодня бомблять українські міста, - серед них - А-50, Ту-95 і Ту-22 М3.
Пізніше очільник Служби безпеки України Василь Малюк розкрив деталі і результати спецоперації "Павутина". За його словами, унаслідок ударів дронами було уражено 41 літак.
"Так, спочатку СБУ переправила до Росії FPV-дрони, а згодом - мобільні деревʼяні будиночки. Вже на території рф дрони були заховані під дахи будиночків, розміщені на вантажних авто. У потрібний момент дахи будинків дистанційно відкрили, а дрони полетіли уражати визначені цілі - російські бомбардувальники", - розповів Малюк.
Водночас у The Sun з'ясували, як Україна могла доставити в Росію стільки дронів. Як наголосив колишній офіцер розвідки МІ-6 Метью Данн, на це питання немає чіткої відповіді.
"Командири, які брали участь у цьому на високому рівні, мали б бути дуже відкритими щодо того, як доставити ці дрони в країну", - вважає він.
На думку Данна, шпигуни СБУ могли переправити безпілотники через кордон пішки, парашутом або навіть на плоту.