Опитування про медіаспоживання показало, що на звільнених і прифронтових територіях України 16% людей читають російські джерела інформації.
Про це інформує Київський міжнародний інститут соціології (КМІС), посилаючись на результати проведеного протягом 7-12 серпня 2023 року опитування мешканців 10 прифронтових регіонів на замовлення проєкту "Трансформація комунікацій в Україні", який є програмою USAID.
Методом онлайн опитування було проведено 1000 інтерв'ю з дорослими мешканцями прифронтових регіонів.
Згідно з відповідями респондентів, абсолютна більшість з них - 78% - на щоденній основі споживають новини, ще 12% споживають досить регулярно (3-4 рази на тиждень). Лише 10% споживають новини 1-2 рази на тиждень чи рідше. При цьому, для 97% респондентів досить або дуже важливо стежити за новинами про події в Україні (зокрема, для 67% - це дуже важливо).
На запитання, як часто вони дізнаються новини з національних, місцевих, міжнародних, російських джерел, абсолютна більшість респондентів відповіли, що насамперед отримують новини з національних - 54% отримують щодня і 32% - 2-6 разів на тиждень. З місцевих джерел щодня отримують інформацію 59% і ще 38% - від 2 до 6 разів на тиждень, тобто досить регулярно на щотижневій основі. Із загалом міжнародних джерел 28% отримують на щоденній основі новини, плюс 37% отримують щотижня.
Разом з цим 16% респондентів на щотижневій чи щоденній основі отримують новини з російських джерел, з яких 6% - щодня користуються російськими джерелами. Як зауважують у КМІС, серед цих респондентів, які щодня / щотижня користуються російськими джерелами, 44% користуються і провладними, і опозиційними джерелами, 22% – провладними, 21% – опозиційними.
При цьому 61% опитаних зазначили, що взагалі не читають російські джерела.
Згідно з повідомленням соціологів, найчастіше основними мотивами мешканців їх області користуватися російськими джерелами називалися зіставлення інформації (17%), інтерес до подачі інформації в Росії (14%), проросійські настрої (11%), бути поінформованим про події в Росії через важливість для України (11%), розуміння бачення подій росіянами (10%).
Опитування показало, що найбільш популярне джерело інформації - телеграм-канали, якими за останні 7 днів перед проходженням опитування користувалися 63% респондентів. 43% визначають їх найважливішим джерелом для себе. Іншими топ-джерелами є YouTube (40% отримували інформацію з цього джерела за останні 7 днів перед проходженням опитування, зокрема 8% визначають джерело як найбільш важливе для себе), українські інтернет-ЗМІ (відповідно, 38% і 11%), Facebook (відповідно, 33% і 2%) і ТБ-марафон (відповідно, 28% і 11%). Інші джерела називалися рідше, зокрема, радіо за останні 7 днів слухали 14%.
Найбільш популярні теми, які цікавлять респондентів: місцеві новини (25% зараховують цю тему до однієї з трьох найцікавіших для себе) і загальноукраїнські новини (25%). Далі йдуть економіка країни (19%); міжнародні новини, крім Росії, (19%); соціальні проблеми (15%); науково-пізнавальні / освітні програми (15%) і здоров’я (15%).
Водночас щодо новин, про які українці хотіли б дізнаватися більше - 57% говорять про інформацію щодо війни. Далі йдуть інформація про наявні програми державної підтримки для громадян (39%), про доступні в громаді послуги (36%) і плани відбудови (33%).
На відкрите запитання про публічних осіб, які дають достовірну інформацію, 37% назвали президента Володимира Зеленського. На умовному другому місці - головнокомандувач ЗСУ Валерій Залужний (18%). Далі йдуть публічні особи: Олексій Арестович (10%), Сергій Притула (9%). Також 9% вказали Костянтина Буданова. Інші особи називалися рідше.
Статистична похибка опитування - близько 3%.
Окупанти поширюють "зручну" для РФ інформацію про війну в Україні
Як відомо, російські окупанти під час захоплення територій України створюють інформаційний вакуум, після чого починають розповсюджувати зручну для себе інформацію через російську пропаганду, дезорієнтуючи місцевих жителів. Це робиться з метою зламати віру в перемогу України та зменшити опір. Зокрема, про український контрнаступ інформують цитатами від глави Кремля Володимира Путіна чи постійного представника РФ при ООН Василя Небензі. Зазвичай кажуть, що воно триває "невдало".