Гетьман каже, що цодо іранських ракет  багато питань / колаж УНІАН

Іран готується до поставки Росії сотень балістичних ракет з радіусом дії 120 км. За даними європейської розвідки, десятки російських військовослужбовців наразі навчаються в Ірані використовувати систему балістичних ракет Fath-360, при цьому очікується доставка РФ сотень одиниць зброї із супутниковим наведенням для її війни в Україні. У США відмовились підтверджувати інформацію про можливе постачання балістичних ракет Іраном Росії. Проте представник Ради національної безпеки Білого дому Джон Кірбі наголосив, що союзники по НАТО і "Групі семи" готові до "швидкої та суворої реакції, якщо Іран здійснить таку передачу". Наскільки ймовірною є така поставка та якими є ризики для України розповів в інтерв’ю УНІАН майор запасу НГУ, ветеран російсько-української війни Олексій Гетьман.

Деякі ЗМІ називають Fath-360 аналогом HIMARS. Чи справді Іран наскільки розвинений у виготовленні ракет та іншого озброєння?

Ні, звичайно, Іран не може бути настільки розвинутим в цьому плані, як США. Щодо постачання іранський ракет, швидше за все, можливо, мова йде про Fateh-110 та Zolfaghar, інших балістичних ракет у них я не пригадую. Можливо, інші цифри маються на увазі. Ці ракети одно- і двоступеневі. Наскільки вони ефективні, важко сказати. Поки що можемо говорити про ефективність російських та північнокорейських ракет. Щодо іранських ракет – багато питань. Справа в тому, що про ці наміри Ірану ми вже чуємо, приблизно, півтора роки, і є декілька питань, які поки не вирішені і, можливо, не вирішаться, поки тривають лише розмови. По-перше, ми вважаємо Іран найбільшим партнером РФ у війні проти України, але це не зовсім відповідає дійсності, там є багато нюансів. І не постачали раніше ракети, в тому числі тому що вони не можуть домовитися з Іраном. Швидше за все, ті умови, які висуває Іран для цих постачань, не можуть бути виконані РФ. До того ж, Іран не дуже хоче потрапляти під додаткові міжнародні санкції, які будуть накладені у випадку постачання цих ракет. Тобто, перша проблема – немає фактичної домовленості.

Відео дня

По-друге, ці ракети потрібно запускати з певних платформ – пускових установок, яких в Ірану не так багато, на відміну від ракет. Ракети вони "штампували" для себе, для тих пускових платформ, які у них є. А передавати ці платформи вони не дуже хочуть. Водночас, росіяни не можуть швидко адаптувати свої чи зробити такі самі пускові установки. Це можна порівняти з тим, якби нам HIMARS передали без пускових платформ, це не мало б користі, не кидати ж цими ракетами. Іран точно не хоче передавати пускові установки, оскільки вони залишаться без них. На відміну від ракет, у них з цими установками є обмеження.

Тому, з прагматичної точки зору це питання поки "висить" в повітрі. Поки що таких рухів, що вони незабаром з’являться немає. Теоретично – це можливо, практично – поки рухів немає.

Тоді чому наразі російські військовослужбовці навчаються в Ірані використовувати систему балістичних ракет Fath-360?

Звісно, навчаються, тому що є плани щодо постачання цих ракет, і перемовини ведуться. Тож, вочевидь, мають бути фахівці в РФ, які б ці ракети могли використовувати та робити пуски. А що було б, якби, навпаки, домовилися, а фахівців немає, і що робити? Домовляться чи ні – це питання ще в повітрі, а те, що навчаються і будуть навчатися – очевидно.

Чим Fath-360 відрізняються від російських ракет?

Ці ракети мають, приблизно, таку саму дальність, як перероблені в балістичні зенітні ракети комплексів С-300 та С-400. Це невеликий радіус дії. Важливо, наскільки там ефективна головка самонаведення, яка і відповідає за точність влучання, керує ракетою в польоті або зовні якимось оператором по ГЛОНАССУ російському, по супутниковому зв’язку чи вона летить по інерційній системі наведення по заздалегідь прописаній всередині програмі, тоді РЕБи на неї не діють. РЕБ може перехопити зовнішній сигнал, зовнішнє керування. Щоб зіпсувати електроніку всередині ракети потрібен потужний електромагнітний імпульс. Але якщо ракета має виключно інерційне керування, тобто всередині, це впливає на точність, і ймовірне кругове відхилення може становити навіть не десятки, а сотні метрів.

Скільки таких ракет Іран може передати та в які терміни?

Щодо термінів, це залежить від логістики, наскільки швидко вони їх зможуть перевозити. Точних даних, скільки у них є цих ракет ми не знаємо, але, думаю, це може бути 300-400 ракет, мова не йде про тисячі.

Чи можуть поставки стати регулярними?

Думаю, поставки в будь-якому випадку будуть розтягнуті в часі. Навряд чи вони відразу привезуть велику кількість ракет, оскільки можна буде перехопити цей вантаж і знищити його нашими ударними силами. Це буде декілька поставок. Щодо регулярності – залежить від того, як вони домовляться.

А яким чином РФ буде платити Ірану за ці ракети?

Були розмови про певні технології, про літаки Су-34, Су-35. Можливо, ці літаки будуть передані. Навіть була розмова про Су-57, який росіяни помилково вважають найсучаснішим в світі. Цілком можливо, що це будуть і ядерні технології. Але схоже, що це будуть російські літаки. Справа не в тому, що ми не знаємо, вони самі ще не визначилися, тривають перемовини.

Наскільки іранські ракети небезпечні для нас? Чи можуть вони стати викликом для наших ППО?

Вони стануть викликом в будь-якому випадку, вони справді небезпечні, але не кращі, ніж ті російські ракети, які вже використовуються. Не варто припускати, що це буде якась технологія, з якою ми не зможемо впоратися.

Чи можуть США та наші союзники покарати Іран за такий крок? І яким може бути покарання? Мова йде про санкції?

Не думаю, що будуть якісь військові удари по Ірану, хоча все може бути. Але санкції будуть стовідсотково, і Іран про це попереджали.

довідка
Олексій Гетьман
Олексій Гетьман
військовий експерт

Ветеран російсько-української війни, майор запасу Збройних сил України. Військовий аналітик.

Займався політичною діяльністю. У 2012-му, 2014-му і 2015-му роках висувався до парламенту - вперше як самовисуванець, вдруге - як мажоритарник від "Радикальної партії" Олега Ляшка, втретє - від громадянського руху "Спільна справа", проте всі три рази програв.

Працював у Батальйоні імені генерала Кульчицького. Після початку повномасштабного вторгнення РФ в Україну виступає як військовий експерт у ЗМІ та на телебаченні.