Ілюстрація / REUTERS

Російська газета "Комерсант" опублікувала презентацію, яку представники іноземних посольств отримали на брифінгу в посольстві Великобританії в Москві 22 березня. У ній представники офіційного Лондона описали свій погляд на «справу Скрипаля», і саме вона, за словами посла США в РФ Джона Хантсмана, спонукала союзників Великобританії в знак солідарності вислати російських дипломатів.

Про це повідомляється на сайті газети. Відзначається, що в основному презентація повторює вже висловлені раніше тези Лондона, але з одним важливим виключенням: Росія там з категорії «з високою часткою ймовірності» винних в отруєнні перебіжчика переведена в категорію «винних без найменшого сумніву».

Презентація була показана і роздана в роздрукованому вигляді 80 високопоставленим представникам іноземних посольств 22 березня, за чотири дні до масової висилки російських дипломатів.

Відео дня

Презентація складалася з шести слайдів (враховуючи титульний, що містить дату і напис «Інцидент в Солсбері») і супроводжувалася розширеним усним коментарем посла Великобританії.

ФОТО: Комерсант

На другому слайді викладається хронологія інциденту в період з 4 березня. Збоку прикріплена картка з місцями дії події в британському містечку Солсбері: домом Сергія Скрипаля, рестораном Zizzi, торговим центром та пабом bishop's Mill.

Третій слайд, що має назву «Нова фаза російської агресії», містить опис отруйної речовини «Новачок». У презентації стверджується, що застосування «Новачка» — «перший випадок використання хімічної зброї на території Європи з часів Другої світової війни» та «порушення заборони, введеної Конвенцією по забороні хімічної зброї». «Без всяких сумнівів, Росія відповідальна,— свідчить документ.— Ніяка інша країна не мала одночасно можливостей, намірів і мотивів (для того, щоб це зробити, - ред.). Жодного вартого довіри альтернативного пояснення не існує».

У презентації також зазначено, що Росія не надала Великобританії переконливих доказів своєї непричетності до інциденту. Замість цього «до 18 березня ми (британська влада, - ред.) нарахували близько 30 паралельних спроб дезінформації», - повідомляється в документі.

Читайте такожДерждеп США порівняв Росію з "чудовиськом з морських глибин"

Четвертий слайд описує вплив «Новачка» на організм людини і наводить статистику потерпілих та задіяних у розслідуванні інциденту. «51 людина пройшла огляд у госпіталі, 131 людина потенційно могла перебувати в контакті з отруйною речовиною,— пишуть автори презентації.— До розслідування залучено 250 співробітників антитерористичних підрозділів і 180 військових». Збоку перераховані ефекти «Новачка»: конвульсії, втрата свідомості, кома, уповільнення серцебиття, нудота, діарея, надмірне потовиділення і т. п. «Смерть може виникнути від задухи або зупинки серця»,— резюмувало британське посольство.

П'ятий слайд названо «Довгий список ворожих дій Росії» і включає 12 блоків з описами інцидентів, які Лондон зараховує до таких. Перший з них — «вбивство в листопаді 2006 року Олександра Литвиненка», ще одного російського перебіжчика, який помер від отруєння полонієм. Далі йдуть DDoS-атаки на інтернет Естонії» у 2007 році, «вторгнення в Грузію», «окупація Криму», «дестабілізація України», збитий над Донбасом «Боїнг» MH-17, «злом Бундестагу», «втручання у вибори в США», «спроба організації перевороту в Чорногорії», «кібератака на данське Міністерство оборони» і «атака з допомогою вірусу-здирника NotPetya». Вінчає цей ряд «отруєння Сергія і Юлії Скрипаль» в березні 2018 року.

Читайте такожВже 26 країн видворили 143 російських шпигуна - МЗС Британії

Нарешті, останній слайд говорить про заходи, які британський уряд ухвалив за результатами вищевикладеного. Серед них — «пряма вказівка на відповідальність Росії», «демонтаж російської розвідувальної мережі в Великобританії», «замороження всіх запланованих двосторонніх контактів», «посилення прикордонного контролю», «боротьба з криміналом і корупцією», «прийняття нових законів» і «інші заходи по протидії ворожої держави».

Ситуація навколо їх отруєння призвела до дипломатичного конфлікту між Британією і РФ. Лондон офіційно звинуватив Москву в причетності до отруєння Скрипаля, його дочки і поліцейського.

Підставою для звинувачень стали, як заявляє офіційний Лондон, сліди речовини «Новачок» російського виробництва. Уряд Великобританії оголосив про видворення 23 російських дипломатів і припинення контактів з Росією на високому рівні.

РФ у відповідь вислала 23 британських дипломатів. У США ухвалили рішення вислати 60 російських дипломатів і закрити Генеральне консульство РФ в Сіетлі.