/ фото Zaxid.net

У Польщі працює приблизно мільйон чи півтора вихідців з України. Більшість з них приїжджають на сезонні заробітки. Саме вони й стануть одним з перших барометрів змін на ринку праці.

Вирішальну роль зіграє економічний розрахунок як працівників з-за кордону, так працедавців. Якщо виникнуть проблеми, компанії почнуть рахувати витрати на працевлаштування іммігрантів, зокрема вартість їхнього розселення, транспортування чи адміністративного обслуговування. Адже за пришвидшення процедури видачі дозволів на працевлаштування у Польщі доведеться заплатити, — пише Rzeczpospolita.

Читайте такожFinancial Times: Заробітчан з України не вистачить на всю Східну Європу

Відео дня

У свою чергу, заробітчани, помітивши погіршення на польському ринку праці, не будуть чекати зниження зарплат чи звільнення. Вони самі почнуть шукати роботу в інших країнах. Таким чином, вони можуть стати буфером, яких захистить локальний ринок праці від великого зростання безробіття.

Щось подібне сталося з польськими іммігрантами в Ірландії, які після кризи у 2008 році поїхали працювати в країни Скандинавії або в Німеччину. З січня 2020 року Берлін ширше відкриє свій ринок праці для кадрів з-поза ЄС. Це стане додатковим стимулом переїзду частини українців з Польщі, який не залежить від польської ситуації.

В разі погіршення ситуації на ринку польському ринку праці не менш важливим буфером, який може стримати зростання безробіття, може виявитися демографія, а саме скорочення працездатного населення.

Читайте такожBloomberg: Молодь Сербії й України емігрує через непевність щодо членства в ЄС

За даними Головного статистичного управління Польщі (GUS), у 2020 році ця категорія поляків скоротиться до 22,8 мільйона. Це на 484 тисячі осіб менше, ніж у 2018-му і на більш ніж 1,2 мільйона менше, ніж у 2015-му. Але може виявитися, що при скороченому ринку праці у багатьох фірм все одно будуть проблеми з пошуком працівників.

Погіршення ситуації сильно пом’якшило б виправлення демографічного балансу через політику імміграційну. Також у складі часи зростає ризик підйому антиімміграційної риторики в політичних колах, що поляки у Великій Британії відчули на собі. На додачу до безробіття і спаду реальних зарплат розвіяли б надії на повернення в Польщу поляків, які поїхали з країни впродовж останніх років.