этот материал доступен на русском

Süddeutsche Zeitung: Німеччина не наважується покарати Росію за атаки на її суверенітет

14:27, 18 травня 2020
Світ
1222 0
фото УНІАН

Можна було легко помітити, наскільки неприємно було канцлеру Ангелі Меркель виступати на пленарному засіданні Бундестагу й розповідати про кібератаки проти німецького парламенту, які відбулися навесні 2015 року. Ці ж напади стосувалися і її електронної пошти.

"Мені від цього боляче", - сказала канцлер щиро. Вона завжди намагалася покращити відносини з Росією. Але тепер з'явилися "тверді докази, що "російські сили" відповідальні за хакерські атаки. І хоч Меркель говорила про "обурливі події", реакції на вчинки Росії досі немає. Про це пише Sueddeutsche Zeitung.

Російський міністр закордонних справ Сергій Лавров відкидає всі звинувачення, озвучені Меркель. За його словами, конкретних доказів немає. Але через п'ять років після кібератак Генеральна прокурора Німеччини отрмала ордер на арешт Дмитра Бадіна. 29-річний росіянин працює на російську військову розвідку - ГРУ, а саме в кіберпідрозділі 26165, який також відомий як "Fancy Bear" чи APT28. Бадін заразив мережу Бундестага вірусом, який також виявили на комп'ютерах в офісі канцлера.

Читайте такожНімеччина видала ордер на арешт росіянина, підозрюваного у кібератаках Бундестагу

Німецька система юстиції ще не мала справу з такими випадками. Іноземний шпигун, член іноземної військової розвідки, здійснив атаку проти парламенту Німеччини. Саме так злочин кваліфікувала Федеральна кримінальна поліція(BKA), яка за п'ять років провела ретельну роботу й зібрала велику кількість доказів. І суддя Федерального суду, який підписав ордер на арешт, вочевидь, згоден з висновками слідства.

Ордер на арешт налічує більше 50 сторінок. І він надзвичайно чіткий. В ньому перелічені докази проти російського хакера, а також факти, які доводять його приналежність до ГРУ. У висновках йдеться про масштаби справи і її правова оцінка. Це "особливо тяжкий випадок" шпигунства, - написав суддя. Це була атака проти парламенту Німеччини, а отже проти захисника суверенітету ФРН, її народу і центрального елементу демократії. І скоїла цю атаку військова служба Росії. Це "безпрецедентний" випадок. Також суддя вважає, що ГРУ викрало дані для "дезінформації". І що далі?

Читайте такожWashington Post: Путін майстерно труїть незгодних, але Захід його за це не карає

Видання пише, що федеральний уряд Німеччини здається розгубленим і не знає, як реагувати на результати розслідування. Меркель принаймні задала напрямок для реакції в Бундестазі. Вона сказала, що уряд обурений і жорстка дипломатична відповідь не виключена. Але досі конкретних рішень немає. Є певні сумніви. Ордер на арешт вже можна розглядати як сильний натяк для Москви. А відносини з Росією й без того напружені, - кажуть в Берліні. З іншого боку, уряд хоче дати Москві чітко зрозуміти, що така поведінка не прийнятна.

В урядових колах в Берліні говорять, що йдеться не лише про хакерську атаку проти Бундестагу, яка сама має "величезне" значення. Йдеться також про те, що російські спецслужби вже давно порушують усі правила гри. Вони скоюють не лише кібератаки, а й вбивства на німецькій території. 23 серпня 2019 року найманий вбивця застрелив посеред Берліна чеченця, який воював проти армії Росії. Вбивство сталося за лічені метри від офісу федеральної канцелярії ФРН. Виконавця схопили на місці. Німецькі слідчі вважають, що його в Німеччину прислали спецслужби Росії. У найближчі тижні генеральний прокурор прийме рішення, чи будуть державні органи РФ вказані в обвинувачувальному висновку як замовник. Якщо так, тоді справа буде розглядатися не просто як вбивство, а як акт державного тероризму.

В німецькому уряді розуміють, що не можна кожен з випадків розглядати окремо. Потрібно, в першу чергу, бачити дедалі більшу агресивність Москви, яка стоїть за ними. Меркель під час виступу в Бундестазі нагадала, що Росія дотримується "стратегії гібридної війни".

Читайте такожWashington Post: Німеччина лише злегка ляснула Росію по руках за жорстоке вбивство в Берліні

Sueddeutsche Zeitung пише, що у федеральній канцелярії, МЗС і федеральній службі розвідки (BND) не можуть вирішити, як краще відреагувати на поведінку Кремля. Зазвичай в таких випадках прийнято висилати співробітників спецслужб, які діють на німецькій території як дипломати. Але є загроза, що Кремль зробить те ж саме з німецькими дипломатами. І так Німеччина нашкодить сама собі.

"Атака проти Бундестага була атакою проти нашої країни. Тому від міністра закордонних справ Гайко Мааса я чекаю щонайменше того, що він викличе російського посла", - вимагає політик від "Вільної демократичної партії" Мануель Хеферлін.

"З часів Гійома жоден іноземний шпигун не підбирався так близько до німецького канцлера. Тому відповідь на цей інцидент повинна включати всі наслідки: правові і політичні", - додав політик.

Видання нагадує, що Гюнтер Гійом був агентом НДР, який в 1970-ті роки став особистим референтом канцлера ФРН Віллі Брандта. Його викриття стало причиною для відставки канцлера.

Читайте новини світу і переклади зарубіжної преси на каналі УНІАН ІноЗМІ

Якщо ви знайшли помилку, видiлiть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter