
З огляду на тиск президента США Дональда Трампа, багато європейських лідерів підтримують заклики посилення оборони Європи. Однак, судячи з усього, ключовий проєкт - програма підтримки європейської оборонної промисловості, відома як EDIP, - забуксував більше, ніж будь-коли, спричиняючи відкрите занепокоєння і навіть переляк серед багатьох фахівців, пише французька газета Le Monde.
Як зазначила аналітик Ніколь Гнесотто з Інституту Жака Делора, європейці, насправді, домоглися величезного прогресу в плані оборони з початку широкомасштабної війни в Україні. Але насправді нічого не змінюється, війна в Україні не призводить до будь-яких нововведень в оборонній доктрині Європи.
І зазначену програму EDIP видання називає "головним каменем спотикання на даний момент".
Вказується, що проєкт, серед іншого, передбачає фінансування спільних закупівель, з початковим бюджетом у 1,5 млрд євро.
Однак, представлена на початку 2024 року в Брюсселі з метою визначити, як європейці могли б спільно виробляти зброю, програма досі не ухвалена. Як пише Le Monde, проєкт залишається неузгодженим, зокрема через висунуті Францією умови щодо виробництва за ліцензією на території Європи іноземної зброї, здебільшого американської або південнокорейської.
Крім того, як ідеться в публікації, ухвалення EDIP ризикує затягнутися через вибори в Німеччині.
Тим часом проблема стає ще більш актуальною, оскільки Дональд Трамп настійно вимагає, щоб союзники по НАТО витрачали до 5% свого ВВП на оборону, підкреслили у виданні.
"Наразі у держав немає ні цента, щоб подолати такий поріг: третина членів ЄС і сьогодні перебувають у стані надмірного дефіциту, включно з Францією, Італією та Польщею, які володіють трьома найбільшими арміями Старого Світу", - акцентується в публікації.
Усі ці перешкоди мають технологічний і доктринальний характер, констатували у виданні. І, малоймовірно, що Дональд Трамп і його оточення будуть більш поступливими на переговорах щодо EDIP із Францією, ніж була адміністрація його попередника Джо Байдена.
Нагадаємо, раніше повідомлялося, що в Європейській комісії запропонували, щоб Україна стала повноправним членом програми підтримки оборонної промисловості ЄС (EDIP). Це мало допомогти використати досвід країни та наблизити її до вступу в Євросоюз.