Захід морально не готовий до повалення Путіна / фото REUTERS

Швидкоплинний заколот Євгена Пригожина показав, що як би решта світу не ненавиділа Володимира Путіна, Захід не хоче, щоб він раптово втратив владу. Західні лідери занадто сильно бояться можливої нестабільності в РФ, яка послідує за поваленням Путіна, пише Politico.

"Можливість постпутінського хаосу в Росії є одним з ключових факторів, який багато країн — від супротивників, таких як США, до партнерів Росії, таких як Китай — враховували, коли вони вивіряли свою реакцію на збройний заколот", – йдеться в статті.

Видання нагадує, що адміністрація президента США Джо Байдена ввела численні санкції проти РФ, але в той же час неодноразово заявляла, що не прагне до зміни режиму в Росії. Як розповіли журналістам інформовані джерела у Вашингтоні, Білий дім занадто побоюється, що місце Путіна в Кремлі може посісти фігура, на зразок Пригожина.

Відео дня

"Сполучені Штати не зацікавлені в нестабільності всередині Росії, яка потенційно може поширитися на Європу. Зміна режиму, яка відбувається за допомогою хаотичного і насильницького процесу, також, швидше за все, призведе до появи ще одного авторитарного лідера, який, можливо, буде гіршим, ніж Путін", — сказала колишня співробітниця американської розвідки, експертка з Росії та автократій Андреа Кендалл-Тейлор.

Особливе занепокоєння Заходу викликає збереження величезного ядерного арсеналу Росії в разі падіння чинного режиму. Є також побоювання, що крах путінського уряду може активізувати сепаратистські рухи всередині Росії.

"Постраждає все: від глобальних поставок нафти, газу, збагаченого урану до сільського господарства, продовольчої безпеки", — сказав дипломат з Центральної Азії.

У той же час Politico зазначає, що демонстративні спроби Вашингтона дистанціюватися від будь-яких закликів до зміни режиму в РФ, ймовірно, продиктовані минулим невдалим досвідом: коли заклики або навіть пряма допомога США в поваленні диктатури приводили до сплеску насильства і хаосу. У цьому контексті можна згадати Єгипет, Ірак та Афганістан.

Також США побоюються, що їхня відкрита підтримка дискредитує прихильників повалення диктатури в самій Росії.

Таку ж позицію, очевидно, займають і лідери європейських країн. Наприклад, прем'єр-міністр Нідерландів Марк Рютте днями спростував твердження Путіна про те, що Захід хоче хаосу в Росії.

"Навпаки, нестабільність в Росії породжує нестабільність в Європі. Тому ми стурбовані", - сказав він.

Наслідки заколоту в Росії

На думку британського аналітика Шона Белла, історія взаємовигідної співпраці Путіна і Пригожина, ймовірно, ще не закінчена. У них ще є грунт для спільних дій, наприклад, по захопленню Білорусі.

У той же час всередині самої Росії вже почалося знищення "групи Вагнера" як організаційної структури і як символу російського вторгнення в Україну. Наприклад, російське телебачення вже почало активно розповідати, що вагнерівці погано воювали і нічого на фронті не добилися.

Вас також можуть зацікавити новини: