Буковель / Фото УНИАН

Про це повідомили в геологічній службі США, передає Lenta.ru з посиланням на Nature Geoscience.

Зазначається, що співробітник Геологічної служби США Браян Коллінз і дослідник Грег Сток встановили датчики, які вимірювали деформацію 19-метрової кам'яної плити кожні п'ять хвилин з травня 2010 по жовтень 2013 року. Паралельно з цим вони заміряли погодні умови: інтенсивність сонячного світла, вологість і температуру повітря на поверхні каменю і 12-сантиметровому зазорі між плитою і скелею.

Максимальна деформація була зареєстрована з 13:00 до 16:00, коли температура повітря досягала найвищих величин. Найменше порода трансформувалася з 7:00 до 9:00, у період найнижчої температури. Показники вологості не чинили істотного впливу на процес. Зазначається, що діапазон деформацій виявився найбільш широким навесні і восени, коли температура з найбільшою інтенсивністю коливається протягом дня.

Відео дня

Читайте такожГеофізики представили новий сценарій втрати крижаного покриву Землі

Дослідники дійшли висновку, що однією з найважливіших причин обвалення гірських порід і руйнування скель є нагрівання каменю під впливом сонячного світла, що сприяє розширенню гранітних плит — але шар все одно залишається "пришпиленим" до скелі, і тому йому залишається тільки тріскатися і вигинатися.

Процес цей йде дуже повільно, але поступова деформація збільшує тріщини в камені і призводить до обвалення.

Результати дослідження можуть зв'язати руйнування гірських хребтів з глобальним потеплінням, зазначають вчені.