false

Видання Oilpoint звернулося до профільних експертів та учасників ринку з питанням: наскільки затвердження головного виконавчого директора НАК "Нафтогаз України" Отто Ватерландера відповідають дійсності.

За даними видання Oilpoint, більшість озвучених Ватерландером тез неправдиві.

"Провал програми 20/20, яка передбачала збільшення видобутку газу в країні до 2020 року до 20 млрд куб.м, завдав серйозного репутаційного удару по всіх причетним як до її створення, так і в реалізації. Про причини провалу свою точку зору висловив Ватерландер. На його думку, причина криється в саботажі з боку влади. Однак насправді причини провалу програми 20/20 в іншому: вони не в тому, що "Нафтогазу" не вдалося інвестувати в нові ділянки і отримати віддачу від них у вигляді додаткових мільярдів кубів газу. А в тому, що в період реалізації програми значно впав видобуток газу якраз на тих ділянках, які вже перебували в процесі експлуатації", - зазначає Oilpoint.

За його даними, якби не зниження, обумовлене природним виснаженням родовищ, то видобуток газу був би зараз на 3,5-4 млрд кубів більше. Це саме стільки газу, скільки Україна планує імпортувати і закачувати в ПСГ. І за поточними цінами це приблизно 2 млрд доларів з урахуванням ПДВ.

Також видання з'ясувало, що Ватерландер безпідставно назвав собівартість видобутку на рівні 1 грн за кубометр.

"Однак звідки взялася ця цифра - 1 грн за 1 куб м - незрозуміло. Такий показник собівартості газу не фігурував у жодному офіційному документі "Нафтогазу", і до цього моменту жодна з посадових осіб компанії його не озвучувала. В експертному середовищі ніхто так і не дав обґрунтованої і підтвердженої фактами версії цієї цифри", - зазначають автори статті.

За їхніми даними, актуальна собівартість видобутку газу буде оприлюднена у фінансовій звітності компанії за перше півріччя, яка зараз готується і буде перевірена аудиторами.

У статті зазначено, що в інтерв'ю Ватерландер прокоментував і негазові напрямки діяльності "Нафтогазу". Зокрема, повідомив, що стурбований можливістю залучення "Нафтогазу" до фінансування закупівлі вугілля для державної енергогенеруючої компанії "Центренерго". Однак насправді ніяких документальних підтверджень того, що "Нафтогаз" дійсно фінансуватиме закупівлю вугілля для ТЕС, сьогодні немає.

Щодо критики з боку Ватерландера нібито розпилення уваги компанії на інші енергопроекти, наприклад, передачу в управлінні "Нафтогазу" ТЕЦ, у матеріалі наголошується: передача підприємств, що забезпечують теплом населення, саме в управління "Нафтогазу" дозволила, з одного боку, стабілізувати фінансовий стан цих компаній і гарантувати їм постачання газу, а з іншого — стабільно забезпечити постачання тепла побутовим споживачам. Тому це більше схоже не на розпорошення зусиль компанії, а на виконання нею ще однієї соціальної функції.

Не оминув увагою екс-топ-менеджер Ватерландер у своєму інтерв'ю і будівництво сонячних електростанцій "Нафтогазом". У статті Oilpoint пояснили, що в усьому світі набирають обертів Тренди на декарбонізацію і розширення використання "зелених" джерел енергії, і Україна не повинна залишитися осторонь від цих процесів.

"Тому кому, як не "Нафтогазу" з його фінансовим потенціалом проводити апробацію нових технологій", - зазначають автори статті.