Між ростом і рівнем IQ виявили генетичний зв'язок

17:16, 11 березня 2014
Зарубіжні новини
7 0

Група фахівців з Единбурзького університету (Велика Британія) виявила статистично значущу кореляцію між такими параметрами, як ріст і рівень розвитку інтелекту

Згідно з результатами проведеного ними дослідження, опублікованими в журналі Behavior Genetics, на популяційному рівні більш високі індивідууми в середньому розумніші тих, хто нижче ростом.

Дослідження свідчать,що рівень розумового розвитку і стан здоров'я перебувають у прямій залежності - що вищий IQ, то краще здоров'я. Крім того, є дані про зворотній зв'язок росту індивідуума і ризику таких негативних проявів, як ішемічна хвороба, інсульт, нещасні випадки і суїцид. Обидва показника - ріст та інтелект - значною мірою обумовлені спадковими факторами. При цьому приблизно 45 відсотків варіацій в рості і близько 25-50 відсотків варіацій у рівні IQ можуть бути пояснені випадками однонуклеотидного поліморфізму (SNP) - відзнаками послідовності ДНК розміром в один нуклеотид, що виникають в результаті точкової мутації.

Базуючись на цій інформації, автори спробували оцінити ступінь генетичної кореляції між ростом і рівнем розумового розвитку. Досі подібні оцінки ґрунтувалися на даних, отриманих від близьких родичів, наприклад близнюків.

На цей раз в якості джерела інформації був узятий масив даних про майже 7 тисяч учасників масштабного дослідження здоров'я населення Шотландії Generation Scotland: Scottish Family Health Study, які не були родичами. У ході дослідження, крім антропометричних і медичних даних учасників, оцінювався також рівень розвитку інтелекту на підставі чотирьох базових показників - час ментальної реакції, лінгвістичні здібності, швидкість обробки інформації та об'єму пам'яті. Крім того, у респондентів були взяті біологічні зразки, що дозволили виконати їх генетичне профілювання та провести статистичний аналіз SNP. Середній вік учасників склав 54 роки, середній зріст чоловіків - 176 сантиметрів, середній зріст жінок (59 відсотків учасників) - 162 сантиметри.

У результаті була виявлена статистично значуща позитивна генетична кореляція між ростом і інтелектом з 70-процентним рівнем наслідування за двома цими показниками. Внесок факторів навколишнього середовища на величину і співвідношення росту та інтелекту при цьому виявився порівняно невеликий. Біологічні механізми, що лежать в основі виявленого феномена, ще тільки належить з'ясувати, відзначають автори. Розуміння молекулярного базису явища особливо важливе через раніше виявлений зв'язок цих показників за станом здоров'я, підкреслюють дослідники.

Медпортал

Якщо ви знайшли помилку, видiлiть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter