Лікарі радять вчасно зробити щеплення від грипу / REUTERS

З початком осені лікарі починають нагадувати своїм пацієнтам про необхідність підготуватися до холодної пори й зробити щеплення від грипу. Зазвичай чимало людей ігнорують це попередження. Але в 2020 році краще так не легковажити.

Читайте такожГрип небезпечніший, ніж вважалось раніше - американські науковціМи наближаємося до можливого початку так званої "подвійної пандемії" грипу і COVID-19. І дослідження свідчать, що можна заразитися обома вірусами одночасно, - пише National Geographic. Нажаль, досвід минулих років свідчить, що люди не ставляться до грипу достатньо серйозно. Минулого року, наприклад, в США лише 45% дорослих зробили щеплення від хвороби, про що свідчать дані американського Центру контролю й профілактики захворювань. І це попри те, що грип впродовж останнього десятиліття вбивав в середньому 37 тисяч людей.

Одночасне поширення одразу двох захворювань може перевантажити системи охорони здоров'я країн і поставити людські життя під ще більшу загрозу. Видання National Geographic спитало двох інфекціоністів про небезпеки, які чекають нас в холодні сезони.

Що буде, якщо заразитися одночасно грипом і COVID-19?

Старший директор з профілактики інфекцій в Медичній школі при Університеті Джона Хопкінса Лайза Марагакіс підтверджує, що люди справді можуть заразитися обома вірусами одночасно. Й імунній системі буде важче боротися з ними.

"Так ви ризикуєте зіштовхнутися з тяжким ушкодженням легень, довшим періодом захворювання, гіршими ускладненнями. Можна навіть померти. Ми не знаємо наразі, чи попереднє зараження коронавірусом чи грипом підвищує шанси підхопити інший з них. Але за таких умов люди точно стають більш уразливими. Тому що вірусні інфекції пошкоджують тканини дихальних шляхів. Тож захиститися від проникнення ще одного вірусу буде важко. Також запалення в легенях (а обидві хвороби його провокують) створює можливості для бактерій", - пояснила інфекціоніст.

Читайте такожThe Guardian: Пандемія коронавірусу змішається з епідемією грипу, які будуть наслідки?COVID-19 - на багато гірша хвороба. Чому лікарі раптом вимагають, щоб люди робили щеплення від грипу?

За словами Марагакіс, симптоми грипу і COVID-19 схожі. Тому швидка і правильна діагностика буде великим викликом цього року.

"Навіть якщо у вас м'які симптоми, не намагайтеся позбутися вірусу самостійно. І не думайте, що кашель - єдина ознака, що у вас COVID-19. Потрібно негайно звернутися до лікаря, якщо у вас болі в тілі, висока температура, болить гордо або є інші респіраторні симптоми. Потрібно швидко здати тест на COVID-19. Список ознак коронавірусу постійно зростає і тепер включає втрату нюху, нудоту, діарею і навіть набряклі червоні пальці", - пояснила Марагакіс, додавши, що дуже важливо знати, від якої саме інфекції страждає пацієнт.

Якщо йдеться про грип, лікар може приписати противірусні препарати. Але якщо пацієнт заражений COVID-19, лікар може допомогти вирішити, чи потрібна госпіталізація і призначення лікування за допомогою стероїдів чи експериментальних засобів. Крім того, пацієнту потрібно дотримуватися карантину, щоб не заразити інших.

"Ви можете думати, що грип - це не щось серйозне, якщо у вас м'який випадок, коли через кілька днів симптоми проходять самі. Але спитайте когось, хто пережив вірусну пневмонію, спричинену грипом, щоб зрозуміти, що ви дуже сильно помиляєтеся. З грипом теж потрапляють в лікарню. Не думаю, що люди усвідомлюють, наскільки тяжким він може бути", - сказала Марагакіс.

У Південній півкулі Землі сезон грипу вже пройшов. Чого чекати країнам в Північній півкулі, зважаючи на досвід півдня?

За словами інфекціоніста Дитячої дослідної клініки в Мемфісі Роберта Вебстера, ніхто не може передбачити, наскільки тяжким буде цьогорічний сезон грипу. Однак, він вказує на певні хороші новини з південних країн, таких як Австралія, Нова Зеландія і Чилі, де сезон грипу якраз закінчується.

"Рівень поширення грипу там був на диво низьким. Причина в тому, що уряди цих країн змогли втілити ефективні стратегії для контролю коронавірусу, такі як соціальне дистанціювання, часте миття рук і використання масок. У грипу таким чином теж не було шансів закріпитися", - пояснив він.

Читайте такожScience: Вагітні жінки в особливій небезпеці через COVID-19Вебстер також вказав на те, що діти традиційно найбільше розповсюджують грип. І закриття шкіл теж допомогло зупинити поширення вірусів.

"Але нехай у вас не виникає фальшивого відчуття захищеності. Навіть якщо ви обережні й дотримуєтеся всіх рекомендацій органів охорони здоров'я. Якщо ви відповідальна людина, ви все одно маєте зробити щеплення від грипу. Тому що ви можете передати хворобу іншим більш уразливим людям, які можуть померти від неї", - наголосив експерт.

Небезпечне поєднання грипу з коронавірусом: що було відомо до цього часу?

  • Український лікар пояснила, чи може хворий на грип "підчепити" коронавірус. За словами доктора медичних наук Алли Мироненко, це не можливо. Тому що віруси своєрідним чином "конкурують" між собою. Вона також додала, що коли в довкіллі циркулюють кілька вірусів, "перемагає" новіший". Тому коронавірус, швидше за все буде домінувати.
  • Про таку ж конкуренцію між вірусами писало і видання The Guardian. Однак, у випадку коронавірусу це правило, як виявилося, не працює. Приміром, в місті Ухань ще в січні 2020 року у тілі пацієнтів виявляли як збудник COVID-19, так і грип. У таких пацієнтів частіше виявляли тяжкі ускладнення.
  • Тому зараз експерти наполягають, що в умовах пандемії COVID-19 з осені варто вакцинуватися від грипу. Хоча б тому, що з початком холодного сезону люди частіше будуть перебувати в приміщенні, де коронавірус краще поширюється.

Читайте новини світу і переклади зарубіжної преси на каналі УНІАН ІноЗМІ