Фото REUTERS

Згідно з даними Фонду гарантування вкладів, за перші три квартали 2021 року сума погашення вимог кредиторів склала понад 3 млрд грн. Станом на 1 жовтня 2021 року Фондом подано 69 позовних заяв по 44 банках. Загальна сума позовних вимог становить 97 млрд грн.

Про це повідомляється в розслідуванні РБК-Україна "Боргова яма. Хто з бізнесменів-банкірів найбільше винен Фонду гарантування вкладів".

Крім того, фонд пред'явив 26 цивільних позовів у кримінальних провадженнях щодо 19 банків, розгляд яких триває. Загальна кількість цивільних відповідачів - 58 осіб. Загальна сума пред'явлених вимог становить 15,9 млрд грн.

За інформацією видання, бізнесмен Василь Хмельницький, який купив за 1,43 млрд грн на аукціоні ФДМ завод "Більшовик", міг отримати ці кошти в результаті "відмивання" грошей зі збанкрутілого банку "Хрещатик".

"Весь 2015 рік і аж до 1 квітня 2016 року вони отримували кредити на свої компанії, а також продавали банку "сміттєві" облігації. За офіційною оцінкою, з банку виведені близько 7 мільярдів гривень. Перекладаю: Хмельницький і Іванов вкрали з банку "Хрещатик" мільярди гривень перед тим, як його покласти", – цитує видання економічного журналіста Сергія Лямця.

При цьому, в розслідуванні наголошується, що борги Фонду гарантування вкладів перед вкладниками по банку "Хрещатик" майже удвічі перевищують суму угоди по заводу "Більшовик" і складають 2,7 млрд грн.

"Левову частку зобов'язань фонд отримав "завдяки" десятку збанкрутілих банків – на них припадає 89,6 млрд грн боргів перед вкладниками: 15,8 млрд грн дісталося від "Дельта Банку", 10 млрд грн – "Фінанси і Кредит", 6,7 млрд грн ВАБ банк, 4,8 млрд грн "Платинум Банк", 4,2 млрд грн – "Імексбанк", 3,8 млрд грн – "Фінансова ініціатива", 3,7 млрд грн – "Надра", 2,9 млрд грн – "Форум", 2,7 млрд.грн. - "Хрещатик", 2,6 млрд грн – "Брокбізнесбанк", - зазначають у розслідуванні.

Для погашення боргів перед фізособами Фонд гарантування вкладів у 2014-2017 роках фонд залучив 70 млрд грн від Національного банку та Міністерства фінансів України під ринкові 10-14% річних.

На початку 2014 року в Україні було 180 банків. Згідно з офіційною статистикою НБУ, протягом трьох років було визнано неплатоспроможними 88 банків.

У розслідуванні зазначають, що загальна заборгованість, яку фонд повинен сплатити в грудні 2031 року, становить 111,1 млрд грн, з яких 64,16 млрд грн - нараховані відсотки. За розрахунками робочої групи при Раді з фінансової стабільності, Фонд не зможе накопичити кошти в таких обсягах. Дефіцит коштів фонду складе понад 80 млрд грн