этот материал доступен на русском

Гаазький трибунал зможе переслідувати командування ЗС РФ за дії в Україні – Amnesty International

11:29, 09 вересня 2019
Політика
1236 0
Ілюстрація / REUTERS

Голова Amnesty International Україна Оксана Покальчук наголосила, що відмова Москви від ратифікації Римського статуту не зможе зупинити Міжнародний кримінальний суд від переслідування найвищих ланок військовокомандувачів РФ, якщо він знайде достатньо доказів того, що віддавались злочинні накази під час агресії в Україні.

Як передає кореспондент УНІАН, про це Покальчук повідомила на прес-конференції в Києві.

Читайте такожУ Росії заявили, що не мають наміру визнавати провину за атаку на МН17 над Донбасом

«Міжнародний кримінальний суд вже запустив необхідні для розслідування ситуації в Україні процеси. Ці процеси йтимуть незалежно від того чи ратифікує Україна Римський статут чи ні. У 2014-му та 2015 роках Україна скористалася нормами Римського статуту, які дозволили їй попросити Міжнародний кримінальний суд розглянути ситуацію в Україні, не ратифікуючи Римський статут», - заявила вона.

Покальчук зауважила, що Міжнародний кримінальний суд наразі має юрисдикцію щодо початку розслідування усіх можливих ситуацій, що виникли Україні від початку Євромайдану і до сьогодні.

«Робота Суду зараз називається – «попереднє вивчення ситуації»: Суд збирає інформацію про те, що відбувається в Україні, зокрема – на сході, в Криму і оцінює чи є потенційні ситуації для його втручання та початку розслідування», - зазначай вона.

Голова Amnesty International Україна відзначила, що Міжнародний кримінальний суд також дивиться чи українська правоохоронна система проводить ефективні розслідування і чи національні суди притягають до відповідальності винних у скоєнні воєнних злочинів та злочинів проти людяності.

Крім того Покальчук наголосила, що Міжнародний кримінальний суд немає юрисдикції щодо дрібних злочинів, пов’язаних із ситуацією збройного конфлікту чи переслідування за політичними чи іншими ознаками.

«В центрі уваги Міжнародного кримінального суду – це злочини проти людяності, воєнні злочини, геноцид та злочини агресії. Сама природа таких злочинів є такою, що вони є масовими і широкомасштабними. Ці злочини повинні мати систематичність, широкомасштабність, спланованість та інше», - підкреслила вона.

За її словами Міжнародний кримінальний суд береться за найбільш кричущі порушення звичаїв та законів війни, які передбачені Женевськими конвенціями.

Також Покальчук констатувала, що звичайні солдати, найвірогідніше, не в змозі самотужки організувати масове знищення цивільного населення, це є рівень найвищої ланки командування, включно з генералами та президентами.

«Це стосується усіх сторін конфлікту, не залежно від того, чи ратифікували вони Римський статут чи ні. Досить того, що Суд отримав згоду від України на розслідування злочинів на її території. Це означає, що той факт, що РФ не ратифікувала Римський статут не зможе зупинити Суд від переслідування найвищих ланок військовокомандувачів з російської сторони, якщо Міжнародний кримінальний суд знайде достатньо доказів того, що віддавались злочинні накази», - заявила голова Amnesty International Україна.

«Міжнародний кримінальний суд – це такий потужний інструмент у переслідування кривавих диктаторів і навіть, якщо вони переховуються у своїх країнах або деінде, їхнє життя просто стає нестерпним, оскільки вони дуже обмежені в можливостях пересування або взагалі будь-якої активності», - резюмувала Покальчук.

Читайте останні новини України та світу на каналі УНІАН в Telegram

Якщо ви знайшли помилку, видiлiть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter