СБУ передала до Музею УНР матеріали про розстріл сестер Петлюри

21:15, 15 травня 2009
Політика
1674 0

... та ряд інших документів

Сьогодні у рамках заходів до Дня пам’яті жертв політичних репресій у приміщенні Музею Української народної республіки відбулось відкриття тематичної експозиції архівних документів Служби безпеки України.

Як повідомили УНІАН у прес-службі СБУ, експозиція підготовлена у рамках співпраці СБУ з Українським інститутом національної пам’яті на виконання указу Президента України.

Для експонування у Музеї УНР 1917-1921 років Служба безпеки України підготувала архівні кримінальні справи та електронні копії унікальних документів Галузевого державного архіву СБУ, які свідчать про визначну роль, яку відіграли у національному державотворенні та українському визвольному русі у 1917-1930-х роках українські громадсько-політичні діячі того часу.

За часів комуністичного тоталітарного режиму майже всі вони та їхні рідні зазнали політичних репресій. Яскравим прикладом переслідувань рідних є трагічна доля сестер Симона Петлюри – Марини і Феодосії, яких у 1937 році органами НКВД було заарештовано і розстріляно. Сьогодні СБУ передає музею цю архівну справу, йдеться у повідомленні.

До експозиції музею також передано повністю сфальсифіковану карально-репресивними органами «Справу Українського національного центру» – міфічної підпільної організації, метою якої, за версією ГПУ, була підготовка повстання проти більшовицького режиму й проголошення незалежності України.

За цією справою у 1930-1931 роках, напередодні Голодомору 1932-1933 років, були репресовані Михайло Грушевський (його було заарештовано і після тривалих допитів у Москві звільнено під пильний нагляд ГПУ, а у 1934 р. він помер), Всеволод Голубович, Володимир Чехівський, Іван Лизанівський, Назар Петренко, Павло Христюк, Юрій Ярослав – загалом 50 осіб. Більшість з них загинула у в’язницях і таборах.

Служба безпеки України відкриває та передає музею справи на захоплених у 1945 році органами військової контррозвідки «Смерш» у Польщі і Чехословаччині діячів української політичної еміграції – колишніх посадовців і дипломатичних представників УНР Івана Фещенка-Чопівського, Максима Славинського, Миколи Галагана. Комуністичний режим, не дивлячись на похилий вік цих людей, вважав їх вкрай небезпечними для себе та репресував.

Якщо ви знайшли помилку, видiлiть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter