
В Україні, на жаль, багато покинутих місць, які одночасно лякають і ваблять туристів. Серед них – костел у глухому невеличкому селі Майдан у Львівській області.
Розташоване приблизно в 12 кілометрів від курортного селища Східниця у Дрогобицькому районі, колись, ще до радянських часів, це село було доволі розвинуте. На початку 19 століття у Майдані побудували плавильню металу – одну з найдавніших у Східній Галичині, що також стимулювало виробництво металевих виробів на його території.
У першій половині 20 століття, у період між Першою та Другою світовими війнами, у селі проживала численна польська громада, впливовим членом якої був інженер Казимир Вілімовський. Він переїхав сюди, щоб керувати залізницею "Верхнє Синьовидне – Майдан", якою перевозили деревину.
Біля своєї вілли він вирішив побудувати костел, а профінансували все це за рахунок залізниці та місцевої польської громади.
Будівництво було завершене у 1938 році, однак костел так і не був використаний за призначенням жодного разу, бо прийшли більшовики і велика війна. Його навіть не встигли освятити, тож у документах Римо-католицької церкви він має назву "колишній костел без титулу".
Після війни будівля протягом тривалого часу стояла закинута, аж поки не потрапила до рук радянської "УкрЗахідПроектРеставрації". У 1980-х роках тут облаштували три поверхи, де спочатку зробили ресторан та актову залу, а потім там ще з'явилися кімнати відпочинку.
При цьому хрест на вежі будівлі замінили на флюгер з датою "1986".

Загалом усе було виконано з розмахом – помпезно, з розписами позолотою на стінах та стелі, строкатими шпалерами та дерев'яною різьбою.

Однак за часів незалежності України будівля зазнала остаточного занепаду – те, що не зруйнувала радянська влада, добили місцеві українські чиновники. Протягом багатьох років колишній костел стоїть закинутий, в ньому не проводяться жодні реставраційні роботи, та й навіть просто законсервувати його не спромоглися.

Наразі будівля ще більш-менш пристойно виглядає ззовні, але всередині неї все дуже сумно – обдерті шпалери, сліди від затікання води, купи сміття і залишки багаття, залишені сумнівними особистостями, які до неї періодично пробираються.

Вочевидь, не варто сподіватися, що влада будь-якого рівня врятує цю дуже цікаву будівлю з історією, особливо в умовах повномасштабної війни. Єдиний шанс – гроші меценатів, причому, можливо, куди більше у відновленні були б зацікавлені поляки.
Нагадаємо, раніше УНІАН розповідав про небанальні місця для відпустки в Українських Карпатах для усієї родини.
Вас також можуть зацікавити новини:
- На Львівщині з'являться нові туристичні маршрути: один з них з Трускавця на Орів (фоторепортаж)
- У ботсаду Києва розпочалося масове цвітіння троянд (фоторепортаж, відео)
- У мальовничому селі Витачів під Києвом відсвяткували Івана Купала (фоторепортаж)
Читайте свіжі новини туризму, шукайте ідеї для подорожей і дивіться мальовничі фото з усього світу на Телеграм-канал УНІАН.Туризм.