
Збройні сили України не підуть на захоплення Курської АЕС, впевнений екс-заступник командира взводу батальйону "Айдар", ветеран АТО, військовий аналітик Євген Дикий. Про це він сказав в ефірі Київ 24, відповідаючи на запитання, чи є мета в ЗСУ захопити атомну станцію в м. Курчатов на Курщині?
"Нам важливо "зв’язати" їхні сили і продемонструвати, що вони не здатні нас викинути навіть зі своєї території. Це дуже важливий і принциповий момент. Атомна станція якраз точно нам не вперлась. Ми не хочемо такої відповідальності, коли вони, наприклад, відступають і її підірвуть, а потім на нас спишуть. Я абсолютно впевнений, що місто Курчатов - це єдине, куди ми точно не плануємо підходити", - сказав Дикий.
Він зазначив, що абсолютно не має сумнівів в доцільності курської операції.
"Я вважаю, що курська операція і серпнева, і нинішнє продовження – це насправді за останній рік наш найбільший військовий успіх… Після того, як восени 2022 року ми звільняли Харківщину та Херсонщину, вона стала нашими найбільш успішними діями. Її пряме військове значення теж є дуже важливим, але в першу чергу, значення політичне", - зауважив Дикий.
Він пояснив, що курська операція повністю обнуляє міф про непереможність російської армії.
"Зараз вони якось зібрали там 60 тис. солдат, але з серпня, тобто за пів року, не здатні нас викинути зі своєї власної території. Західна преса "злила" цифру, скільки там воювало до цього січневого нашого наступу українських захисників – 10 тис. От 10 тисяч п’ять місяців успішно "зв’язували" там 60 тис. і ще рахуючи корейців, тобто загалом 70 тис. І успішно зв’язували, і не дали себе звідти вивести, і знешкоджували їх у значній кількості. А потім раптом оп і знов перейшли в наступ. Насправді це все дуже показові речі. Це взагалі до того, чи переможна, чи непереможна рашка", - прокоментував Дикий.
Він наголосив, що кремлівські інформвійська працюють набагато краще за російських військових і роздмухування міфу про їхню непереможність – це дуже важлива складова потенційної їх перемоги у цій війні. "А курська операція просто обнуляє цей міф", - сказав Дикий.
Експерт звернув увагу, що до нашого наступу на Курщину у серпні 2024 року росіяни просто не уявляли, що ми можемо перетнути їх кордон, але й зараз вони знов не очікували наш наступ.
"Це до питання, як якісно управляється їхня армія", - зазначив Дикий.
І за його словами, абсолютно некоректно рахувати, скільки території контролюємо на Курщині ми, а скільки вони, бо це маневрова війна, а не окопна з чіткими лініями.
"Там нема суцільного контролю територій, там величезні сірі зони. Є окремі укріпрайони, опорні пункти, а між ними великі простори… Саме завдяки тому, що там війна маневрова, а не окопна, 10 тис наших бійців могли "зв’язувати" 60 тис орків. В такій маневровій війні набагато більше важить якість і бійців, і командування, ніж їх арифметична кількість", - сказав військовий.
За його словами, зараз в Курській області, за великим рахунком, 80% території – це сіра зона.
Ситуація у Курській області
Як повідомляв УНІАН, за словами військового експерта Дмитра Снєгирьова, операція ЗСУ на Курщині вже відтягнула з фронту в Україні 140-150 тисяч російських військових.
5 січня стало відомо, що ЗСУ знов пішли у наступ у Курській області Росії. Аналітики Інституту вивчення війни (ISW) повідомили, що українським силам вдалося прорватися в трьох районах Курської області й домогтися тактичних успіхів.
Військовий оглядач з Ізраїлю Давид Шарп вважає малоймовірним, що Україна спробує просунутися до Курської АЕС чи навіть захопити її.
На початку січня Головнокомандувач Збройних сил України Олександр Сирський, говорячи про результати курської операції, що розпочалась 6 серпня 2024 р., інформував, що в ході її проведення знищено понад 38 тисяч особового складу росіян та більше тисячі одиниць техніки. Завдяки їй український обмінний фонд поповнився більш ніж на 700 загарбників.
Він зазначав, що героїчні дії українських військових на Курщині змусили противника утримувати значне угруповання сил на своїй території та перекидати резерви з інших напрямків.