Американські компанії об'єднуються для створення таких технологій / фото Getty Images

Минулого тижня бостонська компанія Merlin Labs заявила, що придбає каліфорнійську фірму EpiSci, чий штучний інтелект допоміг здійснити гучний політ міністра ВПС США Френка Кендалла на F-16, пише Defense One.

"EpiSci та її підрозділ PhysicsAI - єдині команди, які брали участь у всіх трьох розділах програми DARPA з розробки ШІ-пілота винищувача: випробуваннях AlphaDogfight 2020 року, програмі еволюції повітряного бою 2020-24, а також - з минулого тижня - програмі посилення штучного інтелекту", - йдеться у матеріалі.

Генеральний директор EpiSci Бо Рю зауважив, що з чотирьох компаній, чиї ШІ-агенти працювали під час польоту Кендалла, його компанія була "найбільш надійною і найефективнішою".

Відео дня

Водночас гендиректор Merlin Метт Джордж наголосив, що його компанія, що займається розробкою власного пілота зі штучним інтелектом, має намір протестувати його на борту танкера KC-135 ВПС США впродовж наступного року.

Він підкреслив, що цей "основний" пілот може дозволити ВПС зменшити кількість пілотів на своїх мобільних літаках з двох до одного, звільнивши групу екіпажу та дати можливість ВПС спостерігати за роботою ШІ під час справжніх місій, коли біля нього буде людина. 

Якщо угода з EpiSci закінчиться, як передбачається, впродовж наступних двох-трьох місяців, Merlin зможе додати до свого основного пілота просунуті навички, такі як кваліфікація пілота F-16. Джордж вважає, що таке нововведення зробить компанію першою, яка запропонує пілота зі штучним інтелектом, який здатний виконувати різні типи місій.

"Lockheed Martin або Northrop, або будь-яка інша велика компанія - вони неймовірні в тому, що вони роблять, але в кінцевому підсумку саме такі компанії, як ми, зможуть забезпечити справжню автономію, яка доповнить деякі з їхніх більш традиційних структур платформ, послуг та інфраструктури", - запевнив він.

За словами Джорджа, люди-пілоти не зникнуть найближчим часом, проте майбутнє все ж за автономними системами, а люди не готові до того, як швидко це може статися. 

Водночас Рю вважає, що автономні системи знімуть частину когнітивного навантаження з пілотів винищувачів, щоб вони могли зосередитися на інших завданнях, до прикладу, на управлінні безпілотниками.

Також Повітряні сили працюють над створенням бойових літаків спільного базування, які передбачають автономні дрони, що літають поряд з винищувачами. 

"Це дає їм можливість керувати своїми безпілотниками, керувати безпілотними або безекіпажними засобами, чи не так? Іншими словами, якщо я не зайнятий керуванням свого літака, якщо ШІ може робити деякі з цих речей, можливо, не всі, але деякі з них, тоді у мене є час, я можу когнітивно керувати, командувати і контролювати кілька дронів, які є в моєму розпорядженні для ведення бою, далі у ворожому середовищі", - пояснив Рю.

Коли в нього запитали, коли буде впроваджено ці технології, Рю зауважив, що автономність EpiSci буде розгорнута на літаках і дронах поступово. Гендиректор компанії нагадав, що літак F-16, на якому літав міністр Кендалл, довелося модифікувати, аби штучний інтелект міг керувати літаком, проте нові дрони будуються вже з урахування програмного забезпечення компанії з самого початку. 

"Коли йдеться про безпілотники, які працюють разом, я думаю, що в цілому, з точки зору технологій, ми говоримо про рік-два, пару років, коли ви зможете побачити дуже добре розроблений ШІ, який візьме на себе пілотування літака людиною", - підсумував Рю.

Як F-16 допоможуть Україні на полі бою

Раніше військовий експерт Євген Дикий заявив, що винищувачі F-16, які Україна має отримати найближчим часом, не будуть захищати якусь окрему область, вони діятимуть вздовж усієї лінії фронту

"Вони менш ніж за годину долають відстань більшу, ніж протяжність України від заходу до сходу. Кумедно казати, що F-16 захищатимуть небо над якоюсь однією областю. Вони захищатимуть небо над Україною, над лінією фронту. З моменту вильоту F-16 до можливості випустити ракети по російському штурмовику з будь-якої точки - це менш ніж пів години", - пояснив експерт.

Водночас військовий експерт Петро Черник зазначив, що літаки F-16 можуть розв'язати ключові проблеми України, зокрема йдеться й про російські КАБи

"Якщо F-16 з'являться в достатній кількості - хоча б 12 машин, то насправді можна використати проблеми використання керованих авіаційних бомб, які скидаються з Су-34. Якщо до цих машин буде велика кількість ракет і бомб, то можна знищувати російську логістику, обвалити південний плацдарм і вийти до Приазов'я. Якщо ці два сценарії будуть реалізовані  це буде фантастичний успіх", - підкреслив Черник. 

Вас також можуть зацікавити новини: