Російські Су-35 зіткнулися з горнилом бойових дій у війні в Україні / фото Міноборони Російської Федерації

Російський літак Су-35 був спробою Росії не відставати від своїх американських і китайських конкурентів. За словами аналітиків Army Recognition Group, це не зовсім винищувач четвертого покоління, але й не зовсім винищувач п'ятого покоління.

Російська оборонна промисловість віднесла цей літак до своєї унікальної категорії "четвертого покоління++". Його можна порівняти з новим F-15EX Eagle II ВПС США, який також вважається системою "четвертого покоління++".

НАТО позначило Су-35 як Flanker-E. Російське оборонне співтовариство заявило, що Су-35 перевершує F-16 ВПС США. Деякі навіть стверджували, що Flanker-E можна порівняти з американським винищувачем п'ятого покоління F-35 Lightning II. Дійсно, Су-35 увібрав у себе багато рис винищувачів п'ятого покоління. Однак літак був представлений у 2008 році і перебуває на озброєнні ПКС Росії з 2014 року.

Відео дня

"Слід зазначити, що Су-35 непорівнянний з F-35 і, ймовірно, не буде кращим за F-35 у повітряному бою, чи то на довгій, чи то на короткій дистанції. F-35 новіший, має більш справне і перевірене озброєння і, незважаючи на роки розроблення та аварії, масово експортується, особливо в Європу", - пишуть експерти.

Су-35: лютий бойовий птах

Вони зазначають, що на папері Су-35, безумовно, являє собою "жорстокого бойового птаха". Він володіє поліпшеними можливостями малопомітності, радіолокаційними системами нового покоління і поліпшеними двигунами, і все це, найімовірніше, можна знайти в справжній платформі п'ятого покоління, а не в системі четвертого покоління, тому росіяни назвали Су-35 як щось більше, ніж простий військовий літак четвертого покоління.

Су-35 також є універсальним винищувачем. Він може проводити протиповітряну оборону, наземні удари та удари з моря. Він може атакувати цілі на великих дистанціях, і його технологічна перевага сьогодні особливо активно використовується на українському театрі військових дій.

Су-35 має низку озброєнь, які роблять його надзвичайно смертоносним на будь-якій дистанції. Він має 30-мм гармату і може нести ракети "повітря-повітря", "повітря-земля" і протикорабельні ракети.

Примітною особливістю Су-35 є радар із пасивною решіткою електронного сканування "Ібріс-Е", який дає змогу Су-35 бачити цілі на великих відстанях. Як і F-35, Су-35 оснащений безліччю сенсорних вузлів, об'єднаних сучасною системою управління інформацією в кабіні, що дає пілоту Су-35 безпрецедентну ситуаційну обізнаність.

Су-35 на війні в Україні

Російські Су-35 зіткнулися з горнилом бойових дій у війні в Україні. За даними кількох джерел, літак показав себе не так, як очікувалося. У листопаді минулого року українці збили п'ять Су-35. Крім того, на початку 2024 року повідомлялося, що українська ракетна батарея "Патріот" збила в бою ще два Су-35. Навіть виробник Су-35, Комсомольськ-на-Амурі, визнав, що Су-35 не показав очікуваних результатів у ворожому небі України.

Фактично ВПС Росії дещо змінили тактику застосування Су-35. Вони використовували бойові можливості Су-35 на дальній дистанції, завдаючи загоризонтних ударів по українських цілях. За словами Ашиша Дангвала з "EurAsian Times", така російська тактика "змусила українські винищувачі діяти на менших висотах".

Проблеми у виробничому ланцюжку Су-35

З іншого боку, Су-35 зіткнувся з новими складнощами у виробничому ланцюжку. Варто зазначити, що багато ключових вузлів конструкції Су-35 насправді є західними пристроями. Саме тут західні санкції серйозно вплинули на російську оборонну промисловість. Виробничий ланцюжок Су-35 застопорився через залежність платформи від західних технологій.

Однак уявлення про те, що Су-35 - це чистий металобрухт, перебільшене. Су-35 дійсно являє собою змішану картину. Це пов'язано з тим, що це гібрид бойових літаків четвертого і п'ятого поколінь.

"Ми можемо зрозуміти, що його репутація серйозно постраждала, оскільки багато зарубіжних країн, які були зацікавлені в купівлі платформи в Росії, почали відмовлятися від неї після того, як з'явилися повідомлення про її погану роботу в небі над Україною", - зазначають аналітики.

Ба більше, той факт, що російська оборонна промисловість почала поступово згортати виробництво винищувачів серії Су-35 і звертається до Су-57, нинішнього російського військового літака п'ятого покоління.

Російські літаки на війні в Україні

У відкритий доступ виклали кадри з винищувачем Су-30СМ2 морської авіації РФ, під який підсунули дві ракети "повітря-повітря" середньої дальності Р-77-1 і дві ракети "повітря-повітря" великої дальності Р-37М. На це звернуло увагу видання Defense Express.

Наскільки можна судити, це перші кадри, які підтверджують можливість застосування Р-37М з літаків сімейства Су-30. Раніше з цими ракетами можна було бачити тільки МіГ-31БМ і Су-35С.

Вас також можуть зацікавити новини: