
Україна подала заявку на вступ до Європейського Союзу через 5 днів після російського вторгнення у лютому 2022 року, а статус кандидата отримала у червні того ж року. Та шлях до блоку може затягнутися, і не в останню чергу через ситуацію з НАТО.
Про це пише Le Figaro. Видання зазначило, що на Вашингтонському саміті Альянсу в липні 2024 року союзники підтвердили, що "майбутнє України – в НАТО", прокладаючи "незворотній шлях до повної євроатлантичної інтеграції, включно з членством в НАТО". Але останні заяви свідчать про те, що принаймні зараз Україна має "оплакувати цю обіцянку і захист статті 5, яка розглядає напад на одного члена як напад на всіх".
Та Європейський Союз також має схожий механізм, хоча він і менш відомий. Стаття 42-7 Європейського договору передбачає, що в разі збройної агресії проти держави-члена на її території інші держави-члени зобов'язані надати допомогу і сприяння всіма засобами, які є в їхньому розпорядженні. Проте за відсутності спільної оборонної архітектури чи командної структури ці засоби є обмеженими.
"Це не та стаття, яку можна перевірити реальністю. Європейці не погодяться на вступ України до ЄС без достатньо серйозних гарантій безпеки, які, по суті, надає НАТО", – заявив президент консалтингової компанії Rasmussen Global, Фабріс Потьє.
Він вважає, що альтернативи Альянсу та статті 5 НАТО – більш дорогі та ризиковані. Вони вимагають "більших зусиль від меншої кількості союзників".
Донедавна президент України Володимир Зеленський постійно нагадував своїм союзникам про їхню обіцянку "запросити" його країну до НАТО. На його думку, без гарантій безпеки з боку альянсу Україні довелося б подвоїти чисельність своєї армії.
Фабріс Потьє вважає, що позиція Вашингтона щодо України в НАТО ще може змінитися – в короткостроковій або середньостроковій перспективі залежно від прогресу переговорів з Москвою або, в довгостроковій перспективі, після закінчення терміну повноважень Дональда Трампа.
"Без НАТО інтеграція України в ЄС може перетворитися на катастрофу: без достатньо надійних гарантій безпеки 8 мільйонів українських біженців не повернуться, а бізнес не інвестуватиме у відбудову", – акцентує фахівець з міжнародних відносин Інституту "Нова Європа" Лео Літра.
Крім того, процес вступу до Європейського Союзу має багато підводних каменів. Київ і Брюссель заявляють, що готові відкрити щонайменше два з шести "кластерів" у першій половині 2025 року, які включають загалом 26 розділів acquis communautaire (законодавство ЄС), що мають бути інтегровані шляхом структурних реформ. На папері цей шлях займе щонайменше п'ять років – не враховуючи політичних перешкод, які, ймовірно, ускладнять ситуацію.
Шлях України в НАТО: останні новини
Президент США Дональд Трамп днями підтримав заяву очільника Пентагону Піта Гегсета про те, що членство України в НАТО є нереалістичним сценарієм. За словами американського лідера, це "непрактично".
Водночас міністр закордонних справ Німеччини Анналена Бербок і голова МЗС Великої Британії Девід Леммі наголошують, що вступ України до НАТО в майбутньому є незворотнім. Ба більше, це одна з найдешевших і найкращих гарантій безпеки для країни.