Клімкін пояснив, чого Україна досягла підписанням угоди / Колаж УНІАН, фото ua.depositphotos.com, УНІАН

Угода про корисні копалини є вимушеним кроком для України, однак це перемога для президента Сполучених Штатів Америки Дональда Трампа. Про це в ефірі Radio NV сказав Павло Клімкін, дипломат, міністр закордонних справ України у 2014-2019 роках.

"Оскільки тепер він може вийти до свого фан-клубу і сказати: "Бачите, коли мені потрібно комусь надавати допомогу, - вона повертається. І ви більше не витрачаєте долари своїх податків на щось. Я завжди зроблю так, щоб вони поверталися саме до вас", - сказав Клімкін.

Він додав, що серед прихильників Трампа понад 80% виступають проти будь-якої допомоги. Тобто Трамп "точно переміг".

Відео дня

"Щодо нас - це очевидно вимушений крок. Але це можливість заякорити Трампа", - зауважив екс-міністр.

За його словами, угода буде реалізовуватися відповідно до політичних рішень та характеру відносин між нами, американцями та європейцями. Крім того, ця угода без додаткових документів не працює.

"Потрібно сказати, що у Трампа є перемога, і ми йому допомогли - отримати цю перемогу. Оскільки ця перемога не тільки політична… Але це перемога для його бачення суверенного інвестиційного фонду, який він дуже хоче створити для Штатів", - сказав Клімкін.

Він додав, що це одна з "іграшок" Трампа, і вони наразі "завершують різні концепції цього фонду, які конкурують".

"І насправді наша угода може стати піонерською. Не в радянському сенсі, а в позитивному, в американському сенсі піонерською для такого фонду. Тому ми не подарували Трампу цю перемогу, але ми дали йому цю перемогу. І це насправді, я вважаю, непогано", - зауважив дипломат.

Клімкін додав, що говорити про те, що ми виграємо, і що програємо, - це "не питання сьогоднішнього дня". "Оскільки ставки полягають в тому, що ми будемо продовжувати отримувати американську допомогу, в тому числі, військову, через саме ці механізми. І це важлива історія для нас", - сказав він.

На уточнення, чи підписавши цю угоду, Україна збільшила свої шанси, що Трамп або даватиме, або продаватиме нам зброю, колишній міністр зауважив, що "щонайменше - продаватиме".

"І не тільки через цю угоду. Оскільки Трамп завжди може сказати: "Оце ми продамо, а це піде в рахунок якихось інвестицій в Україну, а це піде в рахунок якихось інших інвестицій". І так далі… Але тепер, якщо його запитають: "А як же з Україною? А чому ми витрачаємо долари з наших зароблених податків саме десь в Європі?", він скаже: "Ні, ви не витрачаєте. Вони повертаються. Причому повертаються більше, ніж, власне, ми вкладаємо в Україну", - сказав Клімкін.

Так, додав він, у Трампа тепер є "бетонний аргумент", адже це історія про взаємну вигоду, і саме так він політично представлятиме це.

"І той, хто дав Трампу цю перемогу, тобто, власне, ми, таким чином, поставили важливий для себе цвях у відносинах з американцями. І саме так потрібно розглядати цю угоду", - зауважив експерт.

Угода про надра зі США

Як повідомляв УНІАН, 30 квітня уряди України та США підписали міждержавну угоду про спільні інвестиції у відбудову України після війни.

Угода передбачає створення спільного фонду, який наповнюватиметься за принципом 50/50. Україна вносить свою частку за рахунок прибутків від нових ліцензій на видобуток корисних копалин. США можуть вносити свою частку шляхом поставки Україні військової допомоги або якимось іншим способом, який чітко в угоді не прописаний.

Президент України Володимир Зеленський зазначив, що депутатів, які не проголосують за ратифікацію ресурсної угоди зі США, варто позбавити американських віз. Він зауважив, що в підписаній урядом версії угоди відсутні пункти, які б суперечили Конституції, а умови загалом є вигідними для обох держав.

Вас також можуть зацікавити новини: