В середу, 22 грудня в залі Верховної Ради відбулася кричуща подія. Журналіст видання «Лівий берег» Макс Левін зробив фотознімки, на яких добре видно, що син генерального прокурора Артем Пшонка, який є парламентарієм із фракції Партії регіонів, роздав своїм колегам наперед підготовлені питання до заступника Генпрокурора Євгена Блажівського, який виступав у ВР того дня.

Партія влади і Генпрокуратура змовилися проти опозиції

Ці фотознімки були в середу розміщені в новинних стрічках «Лівого берега» та інших видань. На одному зі знімків чітко видно, що наперед заготовлене питання до заступника Генпрокурора лежить на робочому місці депутата Ярослава Сухого.

Відео дня

Партія влади і Генпрокуратура змовилися проти опозиції

І цей текст легко можна прочитати. Там написано буквально наступне: «Як ви вважаєте, у світі обговорюваних подій чи не настав час для створіння в стінах Верховної Ради підрозділу уповноважених парламентських приставів чи поліції для забезпечення порядку».

Партія влади і Генпрокуратура змовилися проти опозиції

 А зараз, увага! Фрагмент з виступу Ярослава Сухого за стенограмою ВР (10:52:44):

«Чи не вважаєте ви доцільним, чи можливим, чи є такий механізм у світлі обговорених подій, в тому числі захоплення в свій час електрощитової, коли всі в сесійній залі були піддані смертельній небезпеці, бо була відключена система пожежогасіння. Чи не настав час для створення в стінах Верховної Ради України підрозділу уповноважених парламентських приставів, як це, наприклад, в інших державах, ну чи поліція, для забезпечення порядку?».

Очевидно, що парламентарій Сухий «успішно» впорався з покладеним на нього завданням, зачитавши наперед заготовлене питання про необхідність створення в парламенті підрозділу приставів. Тому цікаво дізнатися, що відповів йому заступник Генпрокурора. Ось фрагмент відповіді Євгена Блажівського – також за стенограмою ВР:

«Щодо другого питання, яке ви згадали. Дійсно, в окремих країнах є інститут так званих парламентських приставів чи парламентської поліції. Але це вже справа рук депутатів, якщо буде прийнятий такий закон – ми будемо вітати прийняття такого закону. Тому що наведення порядку і дисципліна в парламентській залі дуже потрібна українському народу».

Журналіст зняв фрагмент тексту ще одного наперед заготовленого питання, яким планувалося нагадати заступникові Генпрокурора про квітневі події у Верховній Раді, коли депутати з фракції «НУ-НС» використовували димові шашки. Можливо, в даному питанні містилися і ще якісь моменти – зокрема, що стосуються Юрія Луценка, проте на фотознімку не видно закінчення питання.

Партія влади і Генпрокуратура змовилися проти опозиції

На «квітневу» тему, а також про Луценка поставив «своє» питання депутат з фракції ПР Валерій Коновалюк (11:09:38):

«Шановний Євгене Миколайовичу! Дійсно, в будь-якій країні світу не було випадків, щоб в парламенті запалювали навмисно і робили злочин, чинила злочин група осіб, депутатів, яка тоді, в квітні місяці,  підпалювала тут димові шашки. Порушена кримінальна справа. Дійсно, ми відчували, що треба було б притягнути до відповідальності.

У мене питання: коли Генеральна прокуратура надасть подання до, скажімо, скасування депутатської недоторканості тих депутатів, про яких йшла мова?

І інше питання. Звідки ці димові шашки з’явилися, зрозуміло. Це, мабуть, надав лідер «Народної Самооборони». Прокуратура повідомляла про закінчення слідства в кримінальній справі стосовно Юрія Луценка. Чому ж…».

Відповідь заступника Генпрокурора:

«Я, можливо, не цілком почув всі запитання, які ви ставили. Ну щодо подій, які мали місце 27 квітня, я, на мій погляд, більш детально розповів у своєму виступі.

Щодо другого запитання. Щодо закінчення кримінальної справи відносно Юрія Луценка. Дійсно, досудове слідство завершено. Однак, Кримінально-процесуальним кодексом України передбачено право на ознайомлення з матеріалами кримінальної справи. І тільки після завершення ознайомлення з матеріалами справи, вона може бути скерована на розгляд суду. Однак, на вчорашній день паном Луценком було ознайомлено всього 18 аркушів справи. А справа складається з більш як 20 томів. Тому і Юрій Віталійович Луценко, і його захисник повинні ознайомитися з матеріалами кримінальної справи, однак в сьогоднішньому Кримінально-процесуальному кодексі…».

Щодо запитання Коновалюка і відповіді на нього Блажівського не можна з упевненістю сказати, що це також була «домашня заготівка». Проте абсолютно немає сумнівів, що наперед були заготовлені питання, озвучене Сухим, і відповідь на нього заступника Генпрокурора.

З виступу Євгена Блажівського і подальших його відповідей на запитання депутатів випливає, що Генпрокуратура де-факто стала на захист парламентаріїв із фракції Партії регіонів, які жорстоко побили 16 грудня депутатів із БЮТ. Мало того, зі слів заступника Генпрокурора виходить, що винні саме парламентарії з БЮТ, які блокували трибуну ВР і тим самим не давали працювати законодавчому органу.

«Я зараз послухав вашу доповідь і висновок для мене особисто один: прокуратура стає на сторону бандитів… Заступник Генпрокурора не назвав ні жодного прізвища жодного  бандита, який тут трощив і який відомий вам із відео, ні Царьова, ні Злочевського, ні Саламатіна, нікого. Прокуратура боїться бандитів, тоді чесно про це скажіть», - висловив свою думку з приводу доповіді заступника Генпрокурора депутат з фракції «НУ-НС» Анатолій Гриценко.

Із цієї скандальної історії з наперед заготовленими питаннями «регіоналів» до заступника Генпрокурора можна зробити очевидний і однозначний висновок: депутати з фракції Партії регіонів вступили в змову з Генпрокуратурою проти опозиції. В цих непривабливих цілях було використано близькі зв`язки одного з парламентаріїв вказаної фракції і Генерального прокурора.

Звичайно ж, цей інцидент вимагає ретельного розслідування, яке може провести, наприклад, тимчасова слідча комісія Верховної Ради. А Генпрокурора Пшонку і заступника Генпрокурора Блажівського президент Янукович зобов`язаний негайно відправити у відставку, якщо вони не зроблять найближчим часом це самі.

Хіба в цьому «пшонка-гейті» є якісь інші варіанти розвитку подій?..

Олег Литовченко

Тексти, опубліковані у розділі «Думки», не обов’язково відображають позицію редакційної колегії УНІАН. Докладніше з нашою редакційною політикою ви можете ознайомитись за посиланням