По знімках супутників можна оцінити кількість фітопланктону в тому чи іншому районі / фото NASA's Earth Observatory

Зміна клімату до кінця нинішнього сторіччя за рахунок впливу на колонії фітопланктону зробить зелені частини Світового океану зеленішими, а сині - ще синішими.

Дослідження опубліковане в журналі Nature Communications, передає N+1.

Одне з глобальних наслідків зміни клімату, що відбувається через діяльність людини, - зміна температури поверхневих шарів Світового океану, що може вплинути на фітопланктон, який своєю взаємодією із сонячним світлом забарвлює воду в той чи інший колір. Стефані Даткевич з Массачусетського технологічного інституту і її колеги побудували глобальну модель, яка показує, як склад фітопланктону буде змінюватися по мірі зміни температури.

Відео дня

Для цього вони використовували наявну фізичну модель океанічних течій в поєднанні з інтегрованою кліматичною моделлю MIT Integrated Global System Model (IGSM) і додали інформацію про стан фітопланктону в залежності від температури води і про те, які довжини хвиль поглинає і відбиває фітопланктон в залежності від кількості та типів організмів. Зіставивши свої результати моделювання з даними супутникових вимірювань вчені переконалися, що модель якісно пророкує стан і колір води при зміні зовнішніх умов.

Читайте такожТанення льодів оголило поля Арктики, що ховалися під ним 40 тисяч років

За розрахунками вчених, якщо до 2100 року глобальна середня температура зросте на 3 градуси за Цельсієм від рівня доіндустріальної епохи (за словами авторів, це найбільш вірогідний наразі сценарій), колір води зміниться більш ніж у половині (63 відсотки) Світового океану. Більш сині регіони (зокрема, субтропіки) стануть синішими за рахунок того, що там буде ще менше фітопланктону, ніж зараз, а більш зелені регіони (наприклад, біля полюсів) стануть ще зеленішим, так як там, навпаки, активізується цвітіння води. Ці зміни будуть помітні для супутників, по знімках із яких можна і зараз оцінити кількість фітопланктону в тому чи іншому районі.

"Наша модель показує, що ці зміни не так вже помітні для неозброєного ока, і в цілому розподіл кольору залишиться колишнім, сині регіони в субтропіках і зелені на екваторі і біля полюсів. Але цих змін буде достатньо для того, щоб торкнутися всієї іншої частини харчового ланцюга, який залежить від фітопланктону", - сказала Даткевич, яку цитує прес-служба університету.

На думку авторів статті, зміна кольору води може служити одним із індикаторів змін, що відбуваються в океанічних екосистемах. Ці зміни, кажуть автори, вже почали відбуватися, незважаючи на те, що їх прояву чекали тільки в другій половині століття.

Як повідомляв УНІАН, нове дослідження вчених з NASA показало, що потепління Світового океану, особливо його тропічної частини, через зміни клімату може призвести до значного збільшення кількості екстремальних дощових ураганів і штормів в кінці століття.