Не можна під виглядом європейського досвіду створювати в Україні базу енергоспоживачів без їх згоди / скрін відео

Не можна під виглядом "європейського досвіду" створювати єдиний реєстр всіх споживачів газу, електроенергії та тепла в країні, при цьому грубо порушуючи європейські норми, що стосуються захисту персональних даних.

Про це заявив перший заступник голови правління Асоціації постачальників енергоресурсів (АПЕ) Євген Нацвін-Степанов в ефірі ток-шоу Energy Freedom з Андрієм Куликовим.

«У Європі всі постачальники енергоресурсів дотримуються Регламенту ЄС 2016/679 від 27 квітня, який стосується захисту персональних даних. До слова, Закон України "Про захист персональних даних" частково дублює положення цього Регламенту. Ключовий момент закону і регламенту в тому, що створення баз даних споживачів природного газу та інших енергетичних продуктів з наданням доступу до таких даних третім особам можна тільки з добровільної згоди власника, суб'єкта цих персональних даних», — сказав він.

Експерт зазначив, що за своєю суттю та інформаційна база даних, яка існує в Європі — це ринкова платформа. Вона наповнена неперсоналізованою інформацією про споживача, там є тільки EIC - код (Energy Identification Code), до якого прив'язується історія споживання. В Україні така інформаційна база даних вже існує на базі Оператора газотранспортної системи України.

«У ній є перелік всіх споживачів за їх EIC-кодами, є історія споживання, куди постачальники і розподільники, оператори ГТС і підземних сховищ мають доступ. Там відбувається вільний обмін інформацією і оператори ГТС туди довантажують дані. Будь-який постачальник, як замовник послуг з транспортування, має вільний доступ до цих даних", - додав Нацвін-Степанов.

За його словами, раніше вже були ініціативи зі створення баз даних по всіх споживачів енергоресурсів і в тому вигляді, в якому вони пропонувалися, не були реалізовані. 

"Створення нової бази даних в руках певних структур може стати додатковим інструментом у поширенні їх ринкового впливу.  Ми в цілому підтримуємо рух до прозорості, але розвивати і наповнювати існуючу базу даних Оператора ГТС потрібно з дотриманням закону», — резюмував перший заступник голови Асоціації постачальників енергоресурсів.

Своєю чергою, заступник Міністра енергетики України з питань цифрового розвитку, цифрових трансформацій та цифровізації Євген Владіміров також нагадав, що постачальники енергоресурсів не мають права розкривати персональні дані своїх клієнтів третім особам. 

"Всі постачальники енергетичних послуг населенню є приватними або не перебувають у сфері управління Міністерства енергетики. Дані, якими вони оперують, захищаються як Законом Про захист персональних даних, так і комерційною таємницею, тобто вони нам не можуть просто віддавати ці дані. Тому створення реєстру вимагає законодавчих змін, щоб ми могли ці дані отримувати", - зазначив він.