
В Україні карантин через коронавірусну інфекцію, схоже, лише набирає обертів - Верховній Раді пропонують на два місяці замінити голосування в сесійній залі відеоконференціями, а за даними Всесвітньої організації охорони здоров'я, вірус поширюється дедалі швидше.
Читайте такожЕксперт розповів, хто в економіці найбільше постраждає від карантину
Про це повідомляє Delo.ua.
У голови секретаріату Ради підприємців при Кабінеті міністрів України Андрія Забловського немає жодних сумнівів, що карантин українська влада все ж продовжить - для цього сьогодні є всі передумови, оскільки Україна ще не пройшла пік захворюваності. При цьому будь-яке обмеження або посилення економічної активності негативно позначиться на економіці, а результати цього країна буде "отримати з певним часовим лагом".
"Китайська економіка в першому кварталі просіла дуже серйозно. Для ЄС та США це станеться в другому кварталі. Безумовно, українська економіка теж відчує цей ефект у другому кварталі, але з наступним негативним ефектом і на наступні квартали. А глибина цього негативного ефекту буде залежати від того, як довго триватимуть обмеження", - пояснив він.
В Українському інституті майбутнього прорахували два сценарії для країни. Базовий, якщо карантин триватиме 2 місяці та песимістичний - якщо він затягнеться на рік. Якщо за основу брати перший варіант, то ВВП у 2020 році може впасти на 5%, рік карантину відсуне нашу економіку на 10% тому. Експерт економічних програм УІБ Данило Монін додає - при падінні економіки курс долара до кінця року буде 30 гривень/долар. Чекають в інституті майбутнього та недонадходжень до бюджету: за зарплатними доходами - 35-40 мільярдів гривень; за податком на прибуток - 30 мільярдів гривень; за ПДВ - 40 мільярдів гривень.

Президент інвестиційної групи "Універ" Тарас Козак звертає увагу, що для економіки важливий не кожен місяць карантину, а кожен тиждень. Це пов'язано, насамперед, із зупинкою підприємствами розрахунків за своїми боргами.
"Уявімо собі, постачальники припиняють йому вірити та не дають йому наступного разу запчастини або сировину. Відновити він своє становище не може, тому що його кредитори в такому ж стані знаходяться. І ці ланцюжки неплатежів можуть призвести до зупинки великої частини економіки. Гратися з карантином небезпечно - ми врятуємо якась кількість людей за рахунок нерозповсюдження вірусу, але потім через те, що у нас зупиниться економіка, у нас будуть набагато суттєвіші проблеми", - пояснює він.
Козак звертає увагу, що якщо з-за карантину в Україні не вдасться провести весняні польові роботи, то країна може закінчити рік без врожаю. І така проблема може бути не тільки в Україні - інші країни в цьому році теж ризикують отримати урожай помітно скромніше торішнього. Може бути менший урожай і в інших країнах. Коронавірус не лише у нас, це пандемія.
"Економіка вона ж не просто так, вона вся для того, щоб ми добре жили. Кінцевий споживач - це люди. Не роботи, не інопланетяни. Якщо хтось нагорі вважає, що це непринципового значення не має... Так після цього може включитися ефект доміно і посипатися вся економіка. Ефект метелика - в одному місці щось не доставили, а в іншому у нас не посіяли зернові. Кожен тиждень такої затримки - реальна небезпека", - говорить експерт.

Виконавчий директор "Економічного дискусійного клубу" Олег Пендзін теж звертає увагу на весняні посівні роботи, зазначаючи, що це "не тільки трактор в полі". Економіст нагадує, що в цьому процесі потрібна ціла інфраструктура - ремонтні бригади, посівні та паливно-мастильні матеріали, захист рослин. Пендзін також каже, що українці традиційно у квітні починають садити картоплю, вирішуючи таким чином свою продовольчу проблему. В умовах карантину країна пропустить цей період і тут головним питанням стане розв'язання продовольчих проблем українців.
"Ще один момент, який ми повинні розуміти. Наслідки карантину не повинні бути страшніше наслідків коронавірусу. Якщо затиснути все до останньої неможливості і піти на зустріч світлим бажанням оголосити в країні надзвичайний стан, то крім проблем з сільським господарством ми будемо мати проблеми з нашими драйверами економіки, які у 2019 році та створили зростання внутрішнього валового продукту", - пояснює Пендзін.
Економіст наводить конкретні цифри - минулого року, ще до коронавірусу, українська промисловість "впала" на 5%, а сільське господарство дало всього 0,3% зростання. Драйверами економіки виступили роздрібна торгівля і сфера послуг, що зросли на 11% і 8% відповідно. Він додає, що в них активно "вкачали" 12,5 мільярда доларів українці, які працюють в інших країнах. Експерт акцентує увагу - це не інвестиції. Ці гроші пішли на купівлю товарів тривалого користування. Наприклад, ринок автомобілів першої реєстрації в країні зріс на 30% минулого року.
Читайте також:
- Симптоми коронавірусу - як відрізнити від грипу чи застуди
- Коронавірус карта поширення на сьогодні (оновлюється)
- Коронавірус новини в Україні та світі - онлайн