НБУ скорегував офіційний курс гривні до долара США на 25% до 36,5686 гривні за долар. Що це означає?

Такий крок був неминучим оскільки режим множинних курсів сам по собі є причиною відтоку валюти із системи. Якщо хтось може купити долар США по 29,25 грн, а продати по 36-37 грн, то цей хтось неодмінно це буде робити. Прибутковість від такої операції настільки велика, що покриває усі ризики.

Іншими словами, існування такої високої маржі саме по собі починає витягувати з валютних резервів все більше і більше валюти. Окрім того, кожен експортер постійно ставить собі питання: "Навіщо я буду заводити валюту і продавати зараз по 29,25, якщо я можу це зробити трохи пізніше по 36-37 грн за долар?". Як наслідок, приток валюти стає меншим, ніж він міг би бути, бо експортери починають займати вичікувальну позицію.

Відео дня

Корегування курсу, звичайно, додасть трохи жару до інфляційних процесів, бо якщо раніше той же бензин імпортували за ціною долара 29,25, то тепер це буде 36,6. Це прямо вплине на вартість пального і, як наслідок, на вартість усіх товарів.

Однак є і позитивна сторона цього процесу – це додаткові доходи бюджету. При офіційному курсі 36,6 доходи від податків на імпорт автоматично зростуть на 25%. За рахунок нас з вами? Так. Але на сьогодні альтернатива цьому є масштабна емісія гривні, що рано чи пізно потягне за собою нові й нові хвилі валютних шоків. Корегування курсу повинно певним чином послабити потребу в додатковій емісії. І, сподіваюсь, це дійсно відбудеться.

Для звичайного громадянина, який цікавився придбанням валюти, ситуація з нею майже не зміниться. Скоріш за все, буде певна турбулентність із намаганням скористатись переляком співгромадян і людям будуть пропонувати долар, наприклад, по 40 чи щось таке. Але потім ситуація стабілізується. Ба більше, якщо вдасться наростити вивезення зерна на експорт, то не виключаю навіть певне укріплення валюти.

Додатково, зараз увесь світ опікується питанням глобальної інфляції. Світові лідери працюють над тим, щоб ціна енергоносіїв пішла вниз.

Настане момент, коли цивілізований світ нарешті перебудує свої ланцюжки постачання, і шок від виключення Росії з цих самих ланцюжків пройде. Центробанки світу ще більше "зажмуть" монетарну політику і ціни на ключові товари почнуть зворотний рух. Тому навіть не впевнений, що потрібно запасатись пальним, бо із ситуації 2 долари за 1 літр ми рано чи пізно повернемось, до традиційної - 1 долар за 1 літр.

Дмитро Боярчук, виконавчий директор CASE Україна