Ілюстрація REUTERS

Іноземні члени конкурсної комісії з відбору нового складу Вищої кваліфікаційної комісії суддів (ВККС) отримуватимуть гроші не від України, а з бюджету США, причому через комерційного посередника. Йдеться про суму приблизно у 700 доларів на день. Для них також підготовлено керівництво, як звести до мінімуму ризик оскарження прийнятих комісією рішень.

Про це йдеться в угоді, підписаній між членом конкурсної комісії з відбору нового складу ВККС Стівеном Маркманом та Chemonics International Inc., яка діє відповідно до контрактної угоди з Агентством міжнародного розвитку США ("USAID").

Текст угоди є в розпорядженні редакції, пише "Капітал".

У ній наголошується, що Маркман (іменований далі в тексті "консультант") надаватиме "послуги" не українському або американському урядам, а компанії Chemonics з 8 листопада 2021 року до 21 серпня 2023 року.

При цьому Chemonics буде платити консультанту кожні два тижні.

"Базова ставка для консультанта на час виконання даного завдання була затверджена USAID в розмірі 88,13 долара США на годину, що еквівалентно 705,00 доларів США в день, виходячи з п'ятиденного робочого тижня", – вказується у документі.

Зазначається, що гроші будуть перераховані Маркману прямим переказом на внутрішній (американський) банківський рахунок, минаючи українські податкові органи.

Також до договору додається роз'яснення принципів роботи конкурсної комісії та українського законодавства. Це зроблено для того, щоб іноземні члени не зробили помилок, які в майбутньому дадуть привід дискваліфікованим українським кандидатам оскаржити таке рішення в судах.

"Відбір кандидатів на першому етапі конкурсу ВККС може проводитися тільки за формальними підставами.... дискваліфікація кандидатів на підставі заслуг (наприклад, невідповідність критеріям сумлінності або професійної компетентності) несе значні правові ризики..", – наголошується у документі, який, мабуть, складений співробітниками Chemonics або якимось американським органом.

У документі перераховані причини, за якими рішення комісії може бути оскаржене і зроблено висновок, що"єдиний спосіб знизити цей ризик – дозволити всім відповідним кандидатам, які надали необхідні документи та пройшли спеціальну перевірку, пройти на етап співбесіди".

Нагадаємо, що формування конкурсної комісії з обрання нового складу Вищої кваліфікаційної комісії суддів України (ВККС) передбачено прийнятим Верховною Радою законом Про судову реформу. Половину від складу конкурсної комісії складають делеговані посольствами США, Великобританії, Євросоюзу та ін. кандидати, половину – делеговані Радою суддів.

Конкурсна комісія з обрання членів ВККС була сформована 17 вересня 2021 року. Однак довгий час Комісія не могла почати роботу, оскільки її члени за квотою іноземних посольств і проектів технічної допомоги або не виходили на зв'язок з українською стороною, або посилалися на те, що поки ще не усунені всі перешкоди для початку роботи комісії.

Ситуація змінилася після того, як 9 листопада з'явилася етична рада для перевірки членів Вищої ради правосуддя на доброчесність.

Стівен Маркман – голова Верховного суду Мічигану у відставці. Працював суддею в Апеляційному суді штату Мічиган і займався приватною практикою в Детройті, штат Мічиган. Працював в якості федерального прокурора США в Мічигані та помічником генерального прокурора США у Вашингтоні, округ Колумбія.