"Телеграф"

У розслідуванні бельгійського видання йдеться, що перший заступник голови Нацбанку України використовує своє становище для відмивання грошей. Це видання New Europe "The first deputy head of Ukraine's national bank is using her position to launder money" відомого західного журналіста та редактора Ніколаса Уоллера, який співпрацює з такими виданнями як Daily Mail, Los Angeles Times, US News & World Report, Associated Press і т.д.

New Europe – провідна газета у справах ЄС, яка видається з 1993 року зі штаб-квартирою у Брюсселі.

У статті журналіст розповідає про існування організованої злочинної групи (ОЗУ), яку він називає "організацією Рожкової" і яка займається відмиванням вкрадених коштів з Нацбанку з подальшим їх виведенням за кордон.

Відео дня

За словами New Europe, у схемі бере участь Комерційний індустріальний банк (КІБ), який нібито одноосібно придбав британський бізнесмен і власник GML Capital LLP Стефан Пол Пінтер (Stefan Pinter) за 200 млн гривень. Після цього банк за кілька років отримав від НБУ рефінансування на 1,4 млрд. грн. Згідно з інформацією з Єдиного реєстру досудових розслідувань, за останні два роки стосовно КВБ порушено та розслідуються 158 кримінальних справ. З 2018 року Тетяну Путінцеву було призначено головою правління КІБу. 2019 року НБУ оштрафував КІБ за відмивання грошей, але призначив символічний штраф у розмірі 200 тис. грн.

Журналіст Ніколас Уоллер упевнений, що Пінтер є підставною особою, за якою ховаються чиновники Нацбанку і не виключає, що Пінтер насправді Мартін Сігел, засуджений за фінансове шахрайство в США в 1987 році, який після виходу з в'язниці поїхав до Лондона. Також журналіст на підставі опублікованих фінансових документів GML Capital LLP доводить, що користуючись коштом прибутку цієї фірми Пол Пінтер не міг купити КІБ і вкладати в капітал банку сотні мільйонів гривень. Журналіст упевнений, що КІБ був куплений за "брудні" гроші сумнівного походження, порушуючи українські та британські закони.

Також Уоллер називає головним сподвижником та організатором Рожкової та її ОЗУ засновника юридичної фірми "Астерс Консалт" та співкерівного партнера ЮФ "Астерс" Олексія Дідковського.

Рік тому українські ЗМІ писали, що ДБР порушило справу проти Рожкової та Дідковського за присвоєння 900 млн грн.

За даними журналіста-розслідувача, "Астерс", яка отримала сотні мільйонів гривень від Нацбанку, вивела ці гроші, не сплативши податків і використала схеми з фіктивним податковим кредитом.

"Рух грошей через компанії, пов'язані з "ОПГ Рожковою", дозволяє зробити висновок, що вкрадені в Україні гроші були частково розміщені в цінних паперах неафілованих осіб, пов'язаних з Global Partners у США в рамках схеми через "Астерс" та Epam International Limited, компанії пов'язаної з Метью Спенсером (Matthew Spencer) – на загальну суму $314 млн. Ще $15 млн було розміщено в Growth Credit Fund Inc. через схему GML Capital, а точніше: через Стефана Пінтера (Stefan Pinter) та Саймона Мілледжа (Simon Milledge)", - пише Ніколас Уоллер, обіцяючи продовження розслідування найближчим часом.