Укуси змій несуть серйозну загрозу здоров'ю / Фото Matt Hansen via flickr.com

Укуси змій несуть серйозну загрозу здоров’ю й подекуди життю людини. В.о. глави МОЗ Уляна Супрун на своїй сторінці у Facebook пояснила, як діяти у випадку, коли вкусила змія.

За її словами, отрута гадюки має геморагічну дію, тобто діє на серцево-судинну систему та згортання крові. Вона складається з віперотоксину та низки ферментів, що руйнують підшкірну сполучну тканину, капіляри й спричиняють згортання крові. В результаті сильно падає тиск, утворюються тромби, може бути кардіотоксичний ефект. 

Зміїна отрута в організмі людини розповсюджується лімфатичною системою або кровотоком. В останньому випадку виникає важка інтоксикація. Знищення отрути в організмі відбувається через шлунково-кишковий тракт, залози внутрішньої секреції та нирки.

Відео дня

Перебіг отруєння від укусу змії залежить від кількох обставин:

1) куди вкусила змія — найбільш небезпечними є укуси в голову та шию. Менш небезпечними є укуси в кінцівки, але вони й найбільш ймовірні;

2) яка температура повітря — що вона вища, то інтенсивніше розвивається клініка отруєння.

Супрун пояснила, що у перші 30-90 хвилин після укусу починається миттєве згортання крові (гіперкоагуляція) та поява мікротромбів. Згодом настає гіпокоагуляція і ризик кровотеч у шлунково-кишковому тракті чи з носа. Період напіввиведення отрути становить 6-12 годин.

З ускладнень найбільш небезпечними є гангрена та сепсис. У віддаленому періоді можуть спостерігатися злущення епітелію шкіри, атрофія м’язів, порушення контролю роботи м’язів. Це виглядає як "усихання".

Читайте такожЗ'явилися подробиці смерті 4-річної дівчинки, яку вкусила змія (відео)

Що робити, якщо вкусила змія:

Потрібно якнайшвидше потрапити до лікарні та отримати фахову допомогу. Адже укуси небезпечні саме ускладненнями, що можуть після них виникнути. Якщо транспортування до лікарні займає багато часу, варто надати домедичну допомогу постраждалому.

Що робити:

▪ Зберігайте спокій та не панікуйте. 

▪ Перемістіть людину у зручне положення та стежте, щоб вона менше рухалася. 

▪ Звільніть місце укусу від будь-якого стискання (від взуття, одягу чи прикрас). Особливо при швидкому наростанні набряку. 

▪ Під час транспортування бажано зафіксувати кінцівку у припіднятому положенні — з допомогою шини або підручними засобами. 

▪ Місце укусу потрібно обробити антисептичним розчином. Для цього на рану накладається циркулярна пов’язка, що злегка здавлює кінцівку. З допомогою неї можна запобігти забрудненню рани та зменшити швидкість розповсюдження отрути по лімфатичним судинам.

▪ Якщо у постраждалого є тривога — слід його/її заспокоїти або дати заспокійливі засоби.

Чого не варто робити при укусі змії:

▪ Не намагайтесь обробляти рану додатково.

▪ Не припікайте рану та не прикладайте лід. 

▪ Не накладайте джгут. Це протипоказано через численні ускладнення при його застосуванні.

▪ Не висмоктуйте отруту. Ефективність цієї процедури досить сумнівна. Зокрема обмежена у часі — це потрібно робити не пізніше ніж за 5-7 хвилин з моменту укусу. При цьому у людини, що надає подібну допомогу не повинно бути пошкоджень (ран, виразок) у ротовій порожнині. 

▪ Не вживайте алкоголь чи кофеїн. 

▪ Не намагайтеся зловити чи вбити змію. Спробуйте запам’ятати її його колір та форму — це може допомогти у лікуванні.