
Як зазначається в переданому УНІАН повідомленні прес-служби ПРООН, МОЗ України, ПРООН, Дитячий фонд ООН (ЮНІСЕФ) та Crown Agents з кінця 2015 року є партнерами в питанні реформування системи закупівель лікарських засобів, як складника ширшої реформи системи охорони здоров’я.
Партнерство розпочалось із підписання угод між МОЗ та ПРООН про закупівлю лікарських засобів на загальну суму 39 млн доларів США в рамках восьми державних програм у галузі охорони здоров’я – діагностики та лікування туберкульозу, діагностики ВІЛ-інфекції, лікування хворих на гемофілію дітей, лікування вірусного гепатиту В і С у дітей та дорослих, лікування дітей з орфанними (рідкісними) захворюваннями, а також про закупівлі за програмою імунопрофілактики.
«Кількість зареєстрованих пацієнтів із гепатитом, туберкульозом і ВІЛ-інфекцією, що потребують лікування в рамках зазначених програм з охорони здоров’я, перевищує 300 000 осіб у всій країні», – йдеться в повідомленні.
Прозорі, відкриті та конкурентні тендерні процедури ПРООН, зазначається в повідомленні, «значно підвищили рівень чесної конкуренції та економічну ефективність закупівель лікарських засобів в Україні завдяки принципу найкращого співвідношення ціни та якості».
«Українські та міжнародні компанії виробники та постачальники отримали рівні можливості участі в тендерному процесі, завдяки чому частка виробників серед учасників тендерів значно зросла порівняно з показниками попередніх років», – зауважили в організації.
Крім того, повідомляється, що всі результати проведених тендерів (з назвою постачальника, вартістю контракту та кількістю товару) разом з інформацією щодо перебігу поставок та залишків на рахунках є у вільному доступі на офіційному веб-сайті ПРООН в Україні.
«Поставки препаратів було розпочато 1 квітня 2016 року, а станом на сьогодні до України вже поставлено 98% закуплених ліків у доларовому вимірі», – зазначається в повідомленні.
Загалом ПРООН закупила 166 препаратів та виробів медичного призначення виробництва 16 країн, у тому числі України. Зекономлені кошти за вирахуванням витрат відповідних державних підприємств на транспортування та зберігання продукції в розмірі 1,35% та 1,5% залежно від підприємства, та покриття адміністративних витрат ПРООН у розмірі 5% відповідно до угоди між МОЗ та ПРООН, склали приблизно 4 млн доларів.
Відповідно до рішення МОЗ, ПРООН додатково закупила на зекономлені кошти комбіновану п’ятивалентну вакцину проти дифтерії, правця, кашлюку, поліомієліту й гемофільної інфекції та лікарські засоби у рамках програми орфанних захворювань, поставка яких в Україну очікується протягом кількох тижнів.
Відповідно до додаткових настанов від МОЗ, ПРООН працює над закупівлею на зекономлені кошти додаткових препаратів у рамках інших програм у період до кінця першого проектного року. У разі відсутності можливості забезпечити виробництво й поставку цих додаткових лікарських засобів залишкові кошти будуть повернуті МОЗ відповідно до інструкцій.
МОЗ та ПРООН продовжать співпрацю в рамках циклу закупівель за державними програмами 2016 року згідно з підписаним 11 жовтня 2016 року договором між МОЗ та ПРООН.