Кизил багатий вітаміном С

Кизил росте в південних регіонах, в степу або передгір'ях, і дозріває з другої половини серпня по жовтень. Це залежить від конкретного сорту рослини. Ягоди кизилу дуже красиві, яскраві, багряно-червоні, з досить великою довгастої кісточкою.

Лікування кизилом

Однак кизил привабливий не тільки своїми смаковими якостями, він допомагає вилікуватися від самих різних недуг. Свіжі та сушені ягоди і кизилове варення можна приймати від діареї (завдяки вмісту в ньому речовин — танідів— кизил володіє терпкими властивостями), діабету (знижує процент цукру в крові), відсутності апетиту, при низькій ферментної активності підшлункової залози, авітамінозі, недокрів'ї, подагрі, гіпертонії і варикозному розширенні вен. Ну а завдяки високому вмісту в кизилі вітаміну С желе і сік з нього включають в раціон космонавтів.

Однак найголовніша властивість кизилу в тому, що він має здатність продовжувати життя. Шайтанова ягода здобула таку славу ще й тому, що на Сході вважають: чай або компот з неї підвищують потенцію, тому їх п'ють безпосередньо перед приємним процесом.

Кизил і його корисні властивості

У 100 г кизилу міститься близько 44 калорій. Його м'якоть насичена біологічно активними речовинами, необхідними для нормального функціонування організму, такими як калій, натрій, кальцій, фосфор, магній і залізо. Дуже часто кизил використовується в профілактичних і терапевтичних цілях. А для приготування лікувальних настоїв в хід йдуть всі частини цілющої рослини – ягоди, листя, кора і навіть коріння.

  • Підвищений вміст вітамінів С і РР сприяє гарній еластичності стінок кровоносних судин, що впливає, у свою чергу, на нормалізацію кров'яного тиску.
  • Дубильні і в'яжучі речовини, що знаходяться в складі ягід, допоможуть швидко впоратися із запальними процесами, тому настій із свіжого соку кизилу з успіхом використовується в лікуванні запалення слизової оболонки горла, а також при пародонтозі і стоматиті. В даному випадку сік застосовується як полоскання. При алергічних реакціях шкіри, крапивницах, свербінні можна накласти тканинні примочки з перетертих ягід на запалені ділянки тіла.
  • Відмінний засіб для імуностимуляції організму, особливо для профілактики простудних захворювань. А при порушенні обміну речовин і поганому апетиті замість дорогих вітамінів раджу випивати по 2 столові ложки свіжого соку кизилу 3 рази в день.
  • Високий вміст калію, вітаміну С і підвищений вміст фруктових кислот в ягоді згубно діє на бактерії тифо-дизентерійної групи: стрептококи, туберкульозну паличку. Тому кизил з успіхом застосовується при лікуванні розладів шлунково-кишкового тракту, сприяючи відновленню його нормальної роботи.

Шкода кизилу для здоров'я

Кизил не можна вживати при гастриті.

Як і будь-який інший продукт, кизил має протипоказання. До них відносяться:

  • Підвищена емоційна збудливість;
  • Захворювання органів травлення, гастрит;
  • Хронічні запори;
  • Безсоння;
  • Індивідуальна непереносимість, яка може проявлятися у вигляді висипань на шкірі.

Варення з кизилу

Варення з кизилу

Варення з кизилу з кісточкою – не просто смачний, ароматний і насичений десерт на зиму. Кизилове варення – ще й прекрасний засіб при застуді, підвищеній температурі, кашлі, болю в горлі та інших неприємностях, які приходять разом з похолоданнями і вірусами.

Готують таке як варення з кісточками, так і без. І хоча варення з кизилу без кісточок виходить більш ніжним, кісточки надають цьому десерту певну пікантність і приємний аромат.

Варення з кизилу – інгредієнти:

1 кг кизилу,

1,2 кг цукру,

400 мл води.

Варення з кизилу – рецепт приготування:

  • Перед тим як варити варення з кизилу, переберіть його, відокремлюючи сміття і зіпсовані ягоди, і помий гарненько.
  • Щоб скоротити час приготування варення з кизилу, а також позбавитися від зайвої терпкості, ягоди краще бланшувати. Для цього опускайте кизил в ситі невеликими порціями в окріп і бланшируйте 1-2 хвилини.
  • Насипте цукор у воду, перемішайте, щоб він розчинився, і доведіть до кипіння. Засипте у киплячий сироп кизил і готуйте варення з кизилу з кісточкою 5 хвилин, періодично знімаючи піну.
  • Зніміть кизилове варення з вогню і залиште до повного охолодження на 5-6 годин.
  • Знову поверніть каструлю на вогонь, доведіть до кипіння і готуйте варення з кизилу, постійно помішуючи, 3-5 хвилин. Повторити процедуру охолодження і кип'ятіння варення з кизилу ще 1-2 рази.
  • На останньому етапі розлийте кизилове варення по підготовленим стерилізованим банкам і закатайте. 
  • Зберігати варення з кизилу з кісточками в прохолодному темному місці.